iPhone’da belli bir alanı kaydetme

iPhone iOS'ta ekranda belirli bir alanı video olarak kaydetmenin yolunu gösteriyoruz.

Apple, kullanıcılarına iOS’ta içerik paylaşmak için çok çeşitli araçlar sunuyor. Ekran kaydı yoluyla bile iPhone’dan paylaşmanın birçok yolu var! iPhone, Fotoğraflar’a kaydedilen bir video oluşturarak ekranı kaydetme olanağı sunuyor. Geleneksel sabit görüntü yakalamalara gelişmiş bir alternatif.

Geçmişte iOS’ta bu tür bir işlem yapmak mümkün değildi, iPhone ekranını kaydedebilmek için alternatiflere başvurmanız gerekiyordu. Ta ki iOS 11 gelip her şeyi değiştirene kadar. Apple, ekran kayıtlarını doğrudan Kontrol Merkezi’nden yapmak için küçük bir sistem tanıttı.

iPhone ekranının bir alanı nasıl kaydedilir?

iPhone’da ekranın bir alanını kaydederek kırpmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Doğru, Apple’ın ekran görüntüsü düzenleme araçları sayesinde kullanıcılar ekranın belirli bir alanını kaydedebilir ve paylaşabilir.

Ekranın bir alanını kaydetmek için şu adımları izleyin:

  1. iOS Kontrol Merkezine erişin.
  2. Ekran kayıt düğmesine dokunun.
  3. İşiniz bittiğinde ekran kaydını sonlandırın.
  4. Ekran kaydı bildirimine dokunun veya videoyu izlemek için Fotoğraflar albümünüze gidin.
  5. Sağ üst köşede bulunan mavi “Düzenle” düğmesine tıklayın.
  6. Kırpma aracına basın (en sağda).
  7. Ekran kaydında kırpmak istediğiniz alanı seçin.

Kontrol Merkezi’nde iPhone ekranınızı kaydetme düğmesini bulamıyorsanız, Ayarlar > Kontrol Merkezi‘ne gidin ve “Ekran kaydı” seçeneğini ekleyin. Ve hazır! iPhone ekranında belirli bir alanı kaydetmek işte bu kadar kolay. Sadece birkaç dakikanızı alacak çok basit bir yöntem.