Başakşehir eski ismi – Başakşehir adı nereden geliyor

Başakşehir, İstanbul ilinin yeni şehirlerinden biri. Başakşehir ilçesi sadece 2008 yılında kuruldu. Başakşehir’in eski ismini ararken, burada amaçlanan en önemli nokta, Başakşehir’in kurulu olduğu bölgenin eski adını ve geçmişini araştırmak. Bu anlamda, Başakşehir’in eski adını aramak için doğru yerdesiniz.

Başakşehir eski ismi

Başakşehir’in kurulu olduğu yerleşim alanının eski adı, daha doğrusu bilinen ilk adı, Azatlık’tır. Azatlık ne anlama geliyor? Burada, 2008 yılında kurulan bir ilçenin kurulu olduğu eski yerleşim alanından bahsediyoruz.

İlçenin kurulduğu bölgede Osmanlı döneminde devletin barut ihtiyacını karşılamak üzere Azatlı baruthanesi kurulmuş, bölge Azatlık adıyla anılmıştır.

Başakşehir adı nereden geliyor

Başakşehir, 2008 yılında Küçükçekmece, Esenler ve Büyükçekmece ilçelerinden ayrılarak ilçe yapılmıştır. Başak ve şehir kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmaktadır.

Başak, genellikle buğday ile bilinen bir kelime. Anlamı; arpa, buğday, yulaf gibi ekinlerin taneleri taşıyan kılçıklı başı. Şehir ise bildiğiniz yerleşim yeri. Başak ile şehir kelimeleri birleştirilerek Başakşehir adı ortaya konmuş. Bölge ile ve geçmişi ile alakası yok. Kağıt üstünde belirlenmiş bir isim. Bir yerden gelmiyor. Yöneticiler tarafından bu isim belirlenmiş.