Bayrampaşa eski ismi – Bayrampaşa adı nereden geliyor

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Bayrampaşa ilçesi, Haliç’in batı yakasında, Eyüp ile Esenler arasında konumlanır. Bu makalede Bayrampaşa adının geçmişine ve kökenine bir bakış attık.

Bayrampaşa eski ismi

Bayrampaşa’nın eski adı Sağmalcılar’dır. Sağmalcılar, yerleşim alanı olarak Rami Bucağı sınırları içinde yer alıyordu. Bölge askeri kışla yakınlarında olduğu için “Kışla Arkası” olarak da anılıyordu. Sağmalcılar Köyü, ilk defa 1960 yılında belediye oldu. Sağmalcılar adı bir süre sonra değiştirildi. Bunun arkasında ilginç bir hikaye var.

Sağmalcılar’da yen yapılan binaların atık su giderlerinin yanlışlıkla içme suyu hattına bağlanması sebebiyle bir kolera salgını meydana gelir ve çok sayıda insan hayatını kaybeder. Bunun sonucunda Sağmalcılar adı kolera ile anılır hale geldiği için ilçenin adı Bayrampaşa olarak değiştirilir. Sağmalcılar adı şu anda M1 metrosunda bir metro istasyonu olarak yaşatılıyor.

Bayrampaşa adı nereden geliyor?

Bayrampaşa ilçesinin adı, IV. Murad’ın sadrazamlarından Bayram Paşa’nın burada bir çiftlik sahibi olmasından gelir. 1978 yılında Sağmalcılar adı, Bayrampaşa olarak değiştirilmiştir. Eyüp ilçesine bağlı bir semti olan Bayrampaşa, 1990’da ilçe oldu.

Bayrampaşa’da Altıntepsi, Cevatpaşa, İsmetpaşa, Kartaltepe, Kocatepe, Terazidere, Yıldırım ve Muratpaşa mahalleri vardır. Sanayi ve ticaret ağırlıklı bir ilçedir.