Sancaktepe’de depremden en çok etkilenecek bölgeler

İstanbul’un yakın geçmişte kurulan yeni ilçelerinden biri olan Sancaktepe, özellikle Ömerli Barajı yakınlarında olmasından dolayı kendine özgü topografik özellikleri ile dikkat çekiyor. Samandıra, Sarıgazi, Paşaköy ve Ferhatpaşa gibi bölgelerden oluşan Sancaktepe’de yaşayanlar, ilçenin depreme ne derece dayanıklı olduğunu merak ediyorlar.

Her ne kadar sahile yakın olmasa da Sancaktepe ilçesi de depremden etkilenmesi beklenen bir ilçe Esasında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin kilometrelerce uzaktaki Adana’da bile binaları yıktığı düşünülürse, Sancaktepe’nin etkilenmemesini beklemek pek akla yatkın görünmezdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Sancaktepe deprem raporunda, deprem olması durumunda Sancaktepe’de hangi bölgelerin en kötü şekilde etkileneceği yer aldı.

Marmara Denizi’ndeki fay hatlarında 7.5 büyüklüğü civarındaki bir deprem olması bekleniyor. Depremin ne zaman olacağı belirsiz. Depremin ne kadar yıkıcı olma ihtimalini bilen vatandaşlar tedirgin ve önlem almak istiyorlar. Peki böyle bir deprem olursa, İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde depremden en çok hangi bölgeler etkilenebilir?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Marmara’da gerçekleşmesi beklenen olası depremden Sancaktepe’de en çok etkilenecek mahalleler belli oldu. Sancaktepe’de depremden en çok etkilenecek yerleri ve Sancaktepe’nin mahalleleri ile ilgili detaylı deprem analizlerini görmek için okumaya devam edin.

Sancaktepe’de depremden etkilenecek yerler

Sancaktepe’de depremden en fazla etkilenecek bölgelerinin belirlenmesinde göz önüne alınan bazı faktörler vardır. Bunlar; jeolojik veriler dikkate alınarak yapılan ölçümler sonucu oluşturulan simülasyon ile ortaya çıkan deprem şiddeti ışığında deminin davranışlarından oluşan öğelerdir. Ele alınan değerler arasında; En Büyük Yer İvmesi (PGA), En Büyük Yer Hızı (PGV) Parametreleri ve 0.2 ve 1.0 sn’deki Spektral İvme Haritaları bulunur. Bu değerler gösterge haritalarında ne kadar koyu olursa, tehlike o kadar yüksektir. Sancaktepe, fay hattına yakın bir ilçe olmasa bile deprem açısından büyük risk altında. Hadi şimdi o raporlara tek tek göz atalım…

1. Sancaktepe Zemin Bağımlı Medyan Yer İvmesi (PGA) Dağılımı

Bu haritada Sancaktepe İlçesi Zemin Bağımlı Medyan En Büyük Yer İvmesi (PGA) Dağılımı gösterilmektedir. PGA değeri depremin potansiyeli hakkında önemli miktarda bilgi veren bir değerdir. Tehlike sırasına göre bahsedersek, Aydos’a yakın yerlerde ve özellikle Atatürk Caddesi’nin güneyinde tehlikenin daha yüksek olduğu görülüyor.

sancaktepe-deprem-pga

2. Sancaktepe Zemin Bağımlı Medyan Yer Hızı (PGV) Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Sancaktepe İlçesi Zemin Bağımlı Medyan En Büyük Yer Hızı (PGV) Dağılımı aşağıda yer almaktadır. PGV değeri, depremin yıkıcılığı açısından önemli bir değerdir. Rapora göre etkinin özellikle Aydos’a yakın bölgelerde olduğu anlaşılıyor.

sancaktepe-deprem-pgv

3. Sancaktepe Zemin Bağımlı T=0,2s Spektral İvme Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Sancaktepe İlçesi Zemin Bağımlı T=0,2 saniye İçin Spektral İvme Dağılımı aşağıda yer almaktadır. Buna göre depremden en çok etkilenmesi beklenen yerler arasında Atatürk Caddesi’nin güneyindeki mahalleler yer alıyor.

sancaktepe-deprem-t02

4. Sancaktepe Zemin Bağımlı T=1,0s Spektral İvme Dağılımı

Deprem İçin Elde Edilen Sancaktepe İlçesi Zemin Bağımlı T=1,0 saniye İçin Spektral İvme Dağılımı aşağıda yer almaktadır. Zamanın 0.2’den 1.0 saniyeye ulaştığı bu ivme dağılımı haritası da benzer bir sonucu ortaya koyuyor. Burada özellikle Akpınar, Veysel Karani, Osmangazi ve Fatih daha çok etkilenmesi bekleniyor.

sancaktepe-deprem-t1

Sonuç

Sancaktepe’de depremden en çok etkilenmesi beklenen bölgeler, özellikle ilçenin tam ortasından geçen ve Paşaköy kavşağından Kuzey Marmara otoyoluna bağlanan Atatürk Caddesi’nin güneyinde kalan mahalleler olarak öne çıkıyor. Depremden en çok etkilenecek bölgeler, Aydos’a yakın yerler olarak dikkat çekiyor.

Sancaktepe’de depremden en çok etkilenmesi beklenen mahalleler arasında; Fatih, Veysel Karani, Osmangazi, Akpınar, Eyüpsultan, Abdurrahmangazi, Emek, Sarıgazi, Kemal Türkler, Merve, Safa, Yunus Emre ve Meclis yer alıyor.

Depremden en az etkilenmesi beklenen mahalleler ise Atatürk Caddesi’nin ve Kuzey Marmara otoyolunun kuzeyinde yer alan yerleşim yerleri olarak göze çarpıyor.