Maltepe’de zemini en sağlam mahalleler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Maltepe’nin zemin sağlamlığı raporu ile Maltepe’nin 18 mahallesinin zemin durumu ortaya çıktı. Maltepe’de en sağlam zemin hangi mahallede? Maltepe’de ev yapmak için hangi mahalleden arsa alınmalı? Maltepe’de hangi mahallenin zemini depreme daha dayanıklı? Maltepe’de depremden korunmak için ev kiralamak için en iyi zemine sahip mahalle hangisi?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Maltepe’nin mahalleleri için zemin incelemesi tamamlandı. Rapor ile Maltepe’de en sağlam zemine sahip mahallenin hangisi olduğu ortaya çıktı. Maltepe’de en sağlam zemine sahip mahallede tüm mühendislik kurallara uygun inşa edilen binalar, depreme en fazla dayanıklı binalardır. Maltepe’de zemini en sağlam mahalleyi öğrenmek için okumaya devam edin…

Maltepe’de en sağlam zemine sahip mahalleler

Maltepe’de zemin sağlamlığı, Vs30 değeri ölçülmüştür. Jeolojik mühendislikte teknik olarak Vs30 değeri ne kadar yüksekse, zeminin yenilme riski o kadar azdır. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse, aşağıda yer alan haritalarda renk ne kadar kırmızı veya sarıysa tehlike o kadar yüksektir, renk ne kadar mavi ve mor ise tehlike azdır. Zeminin yenilme riski ise sıvılaşma ve heyelan gibi olaylarla alakalıdır.

Maltepe’de zemini en sağlam yer, özellikle Büyükbakkalköy’ün doğusu, Bağlarbaşı’ndan itibaren Kadıköy yönünde D-100’ün etrafındaki mahalleler olarak görülüyor. Zemini en köyü yerler ise başta Yalı Mahallesi olmak üzere sahil kesimi ve Büyükbakkalköy’ün yüksek kısımları.

  1. Zemini kısmen sağlam mahalleler (Vs 30 değeri 500-1000 arasında değişken): Büyükbakkalköy (Doğusu), Aydınevler, Altayçeşme, Girne, Çınar, Küçükyalı, Fındıklı.
  2. Zemini daha az sağlam olan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 500-800 arasında): Başıbüyük (Güneyi), İdealtepe, Esenkent, Gülsuyu, Gülensu, Zümrütevler
  3. Zemini sağlam olmayan mahalleler (Vs 30 değeri çoğunlukla 500’ün altında): Büyükbakkalköy (Batısı), Başıbüyük (Kuzeyi), Bağlarbaşı, Yalı, Altıntepe, Feyzullah, Cevizli.
maltepe-zemin

Zemini sağlam olmayan mahallelerde herhangi bir doğal afet sırasında zeminde çeşitli hareketler meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Yalı, Feyzullah, İdealtepe, ve Çınar mahallelerinde zeminde sıvılaşma, deniz üzerinde tsunami ve deniz altı heyelan meydana gelebilir. Büyükbakkalköy’e yakın bölgedeki mahallelerde ise kayma, heyelan, oturma, zemin altı sıvılaşma gibi olaylar meydana gelebilir.

Vs30 nedir?

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb. ) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Buna göre, tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade eder.

Çalışmada yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade eder. Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.