Kurfalı Hürriyet Mahallesi zemin sağlamlığı nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan Kartal’ın zemin sağlamlığı raporu ile Kurfalı Hürriyet Mahallesi’nin zemin özellikleri belli oldu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Hürriyet Mahallesi’nin zemin durumu belli oldu.

Zemini sağlam mı?

Raporun sonuçlara göre, Kurfalı’da zemin sağlamlığı ile zemin durumu ana özellikleri ortaya çıktı. Raporun sonuçlarına göre Hürriyet Mahallesi’nin kurulu olduğu bölgede Vs30 değeri genel olarak 700 ile 1000 arasında olduğu görüldü. Jeolojik teknikte Vs30 değeri ne kadar yüksekse, zeminin yenilme riski o kadar azdır. Daha anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse, aşağıda yer alan haritalarda renk ne kadar kırmızı veya sarıysa tehlike o kadar yüksektir, renk ne kadar mavi ve mor ise tehlike azdır.

hurriyet-zemin
Hürriyet Mahallesi zemin Vs30 değeri

En fazla yıkım beklenen mahalle

Hürriyet Mahallesi zemini sağlamdır, ancak Kartal ilçesi fay hattına yakın olduğu için ve Hürriyet Mahallesi de Kartal’ın en kalabalık ve en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu için çürük yapı sayısı oldukça fazladır ve bu nedenle diğer zemini sağlam olan mahallelere göre daha tehlikeli bir durumdadır. Kandilli’nin hazırladığı rapora göre en fazla yıkım görülmesi beklenen mahalledir ve Orhantepe’den bile daha tehlikeli görülmektedir.

deprem-agir-hasar
Depremde ağır hasar alması beklenen bina sayısına göre hazırlanan rapor

Karşılaştırma yapabilmeniz için Kartal’ın geneline ait zemin durumu haritasını da aşağıya ekledik. Görüldüğü üzere Hürriyet Mahallesi zemininden, Kartal’ın genel zemini gibidir. Hürriyet Mahallesi, Aydos Tepesi ile D-100 arasında kurulu bir mahalledir. Aydos Tepesine yaklaştıkça zeminin Vs30 değeri azalır, D-100’e yaklaştıkça artar.

Kartal zemin harita
Kartal zemin Vs30 değeri

Vs30 nedir?

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb. ) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Buna göre, tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade eder.

Çalışmada yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade eder. Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.