iPhone parlaklık kendi kendine azalıyor

Cep telefonları normalde hem iç hem de dış mekanlarda çok iyi çalışır. Bu, çok fazla ışık olduğunda aydınlatılabilen ve olmadığında karartılabilen ekranlarının parlaklık seviyesi sayesindedir. Ancak, iPhone ekranınızda parlaklığı ayarlayabilmenize rağmen, izniniz olmadan daha da kararabilir.

Bu, herhangi bir Apple modelinde olabilecek bir hatadır ve bu, herhangi bir kullanıcı için gerçek bir baş ağrısıdır. Ancak, parlaklığın kendi kendine düşmesini önlemenin bir yolu vardır, böylece her seferinde manuel olarak ayarlamak zorunda kalmazsınız.

Ekran parlaklığı neden kendiliğinden düşüyor?

Duruma veya günün saatine bağlı olarak iPhone’unuzun ekranın parlaklığını neden değiştirdiğini merak edeceksiniz. Bu telefonlar, ortamınızdaki aydınlatma koşullarına göre parlaklık düzeylerini ayarlamak için bir ortam ışığı sensörü kullandığından, bu bir otomatik parlaklık meselesidir.

Bol güneş alan sokaklar gibi çok ışık alan yerlerde parlaklık azalmış olabilir. Ancak bunun nedeni, terminaldeki sıcaklığın artması gibi tamamen farklı faktörlerden kaynaklanabilir. Cep telefonu çok ısınırsa, parlaklığı düşürerek ekranı etkiler.

Ayrıca, parlaklığı yalnızca her ikisinde de azaltılan iPhone 11 veya iPhone 7 gibi sistematik bir iOS aksaklığı olabilir. Bunun için geriye sadece içeriden çözmeye çalışmak kalıyor. Ve bunu Apple teknik desteğine götürmeniz yardımcı olmayacak çünkü basit bir test yapacaklar ve sorunu çözmeyecekler.

Parlaklığın düşmemesi için ne yapılmalı

Parlaklığın beklenmedik bir şekilde düşmemesini sağlamak için bunu düzeltmenin birkaç yolu vardır. Isıdan kaynaklanıyorsa, iPhone’unuzu güneşe maruz bırakmaktan veya yüksek sıcaklıkların olduğu bir yerde bırakmaktan kaçının. Kesin çözüm değildir, ancak beklenmedik parlaklık değişikliklerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sebep bu değilse, otomatik parlaklığı kapatın. Ve cep telefonunuzda bu işlevi devre dışı bırakırsanız, değişmeyi durduracaktır. Ayarlar uygulamasına gitmeniz, “Erişilebilirlik” bölümüne erişmeniz ve “Ekran ve metin boyutu”nu girmeniz yeterlidir. “Otomatik parlaklık” seçeneğini gördüğünüzde, kapatmak için düğmesine dokunun.

iphone-parlaklik-azaliyor

Bu adıma gelirseniz, iki şeyi aklınızda bulundurun. Birincisi, her ihtiyacınız olduğunda parlaklık seviyesini manuel olarak ayarlamanız gerekecek ki bu, doğrudan Kontrol Merkezi’nden yapılabildiği halde can sıkıcı bir durum. Öte yandan, sistemin sizi uyardığı gibi, özellikle her zaman yüksek parlaklık seviyesini koruyorsanız, bu pil ömrünü etkiler.

Tüm iPhone’lar bu otomatik parlaklık arızasına duyarlı olduğundan, bunu herhangi bir modelde yapabilirsiniz. Ancak, sizin durumunuzda bir iPhone 11 veya iPhone 7’niz varsa, muhtemelen önceki yöntemle sonuç alamayacaksınız. Birçok kullanıcı bu yöntemi çok az başarı ile denedi.

Paniğe kapılıp teknik desteğe gitmeden önce, bunu düzeltmek için Ayarlar uygulamasından başka bir şey yapmanız gerekir. Düzeltmek için True Tone ve otomatik ışık adaptasyonunu açmayı deneyebilirsiniz, ancak bir süre sonra tekrar başarısız olabilir.

Kesin ve kalıcı çözüm “Erişilebilirlik” bölümünde görünüyor, ancak farklı bir rota ile. Otomatik parlaklığı kapatmak yerine, “Yakınlaştırma Filtresi”ne erişmek için “Yakınlaştır”a gidin. Bu menüde, var olan tüm olasılıklar arasından “Yok” seçeneğini seçmelisiniz. Bu sorunu yaşayan hemen hemen tüm kullanıcılar bu işlemi yaparak sorunu çözmüştür.

Görünüşe göre iPhone’un parlaklığı, yalnızca tüm ekranın içeriğini büyüten ve görmeyi kolaylaştıran bir işlev olan yakınlaştırma filtresindeki bir sorun nedeniyle düşürülüyor. iPhone’daki yazı tipi boyutunu büyütmek gibi değil ama benzer. Ancak, bu sizin için işe yaramazsa, başka alternatifleriniz de var.