Bir Freelancer Olarak Zamanınızı Dengelemek İçin Yedi Öneri

Amerikan iş gücünün %36’sı 2021 ve 2022’de tam zamanlı olarak serbest çalıştı. Upwork’e göre 2021’de serbest çalışanlar ABD ekonomisine yılda 1,3 trilyon dolar katkıda bulundu. İş gücünün en önemli kesimlerinden biri, sürekli genişleyen serbest çalışan nüfustur. Özellikle serbest çalışan olmayanların %56’sı gelecekte bağımsız yükleniciler olarak çalışmayı planladıklarını söylediği için, yeni ve deneyimli serbest çalışanlara gelişmelerine yardımcı olmak için zaman yönetimi de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları becerileri sağlamak çok önemlidir. Ve bu amaçla, hesap calculator-online.net ayrıca zamanı daha iyi yönetmek için hesap makinesi-online.net tarafından bir boş zaman hesaplayıcısı önermiştir.

İşte bir serbest çalışan olarak zamanınızı verimli bir şekilde yönetmenize yönelik bazı araç önerileriyle birlikte yedi öneri (serbest çalışanların kendileri tarafından desteklenmektedir).

İhtiyaçlarınıza Uygun Bir Zaman Çizelgesi Yapın:

Serbest çalışma, kendi çalışma saat hesaplama seçme ve kendi programınızı oluşturma konusunda bağımsızlık ve esneklik sunar, bu da faydalarından biridir. Özgürlüğü kullanın ve bir zaman hesaplayıcı kullanarak hoşunuza giden bir zaman çizelgesi oluşturun. İstemiyorsanız, serbest çalışan olarak tipik bir 9 ila 5 çalışma haftası çalışmanız gerekmez. Ancak düzenli bir program oluşturmaya çalışın ve elinizden geldiğince buna bağlı kalın. Bazı insanlar bunu standart çalışma saat hesaplama ile dört günlük bir çalışma haftası olarak yorumlayabilir. Diğerleri daha sonra, sabah 10:00 civarında kalkmanın daha doğal ve üretken olduğunu düşünebilir. Tercih ettiğiniz çerçeveye karar verin, ardından çalışma rutininizi buna göre oluşturun.

Mantıklı Yapılacaklar Listeleri Yapın:

Kurumsal bir iş tanımı ve önceden belirlenmiş faaliyetler dizisi tarafından sağlanan organizasyon olmadan, günlük konsantrasyonu ve hesap verebilirliği sürdürmenin yollarını keşfetmelisiniz. Düzenli olarak 9’dan 5’e çalışan birçok çalışan, işlerini ekip toplantıları, bire bir görüşmeler ve diğer tekrar eden görevler etrafında planlamak zorundadır. Yapılacaklar listeleri yalnızca bağımsız yüklenicilere aittir. En güzel yanı da kendinize en uygun şekilde pratik yapılacaklar listesi oluşturabilmeniz. Serbest metin yazarı olan Tasmin Lofthouse, görevi tamamlamadan bir gün önce bir yapılacaklar listesi hazırlamanızı önerir. Buna karşılık bağımsız pazarlamacı Ashley Mason, ne zaman ve ne yapılması gerektiğini bilmek için saat hesaplama yapılacaklar listesi yapmayı tercih ediyor.

Zamanınızı İzleyin:

Yapılacak en büyüleyici şey gibi görünmese bile zamanınızı kaydetmeyi düşünün. Toggl, Harvest, Harlow, zaman hesaplayıcı ve Indy gibi uygulamalar sayesinde zamanınızı takip etmek artık her zamankinden daha kolay. Birkaç nedenden dolayı, görevlerinizi gerçekleştirmenin ne kadar sürdüğü konusunda kapsamlı bir farkındalık elde etmek çok önemlidir.

İşinizi Dağıtın:

Bir işletme sahibi olarak, her zaman yapılacak daha fazla iş olacak, bu da ileriyi planlamayı ve iş yükünüzü dağıtmayı zorlaştırıyor. Yapılacaklar listenizi yorulmadan tamamlamak ile mümkün olduğunca nadiren bağlam değiştirmek arasında bir denge kurmak çok önemlidir. Serbest çalışan bir yazar olan Amy Suto, bu dengeyi sağlamak için zamanı bloke etmenin etkinliğine güveniyor. Suto, “Zamanı bloke etmek, bir zaman hesaplayıcı kullandığımda en iyi verimlilik ipucumdur. Yapılacaklar listemdeki her öğeyi planlayarak toplantılara katılamayacak kadar meşgul olduğum zamanları görebilirim,” dedi.

Şirketiniz İçin Şablonlar Oluşturun ve Süreçleri Otomatikleştirin:

Dili çoğaltmak için bir tane aradığınızı hatırlamak istediğinizden daha fazla e-postayı hiç taradınız mı? Aynı işlemleri manuel olarak tekrar tekrar yapmak zaman kaybettirir. Bu nedenle, zamanınızı buna göre yönetmek için bir saat hesaplama makinesinin kullanımıyla başa çıkmalısınız. Otomatikleştirebileceğiniz veya şablon oluşturabileceğiniz işler ve projeler üzerinde gereğinden fazla zaman harcamak zaman kaybıdır. İş akışlarını otomatikleştirmek ve küçük işletmenizi optimize etmek için kullanabileceğiniz sayısız teknolojiden biri de Zapier’dir.

Aşağıdaki örnekleri kullanarak süreçleri otomatikleştirebilir ve serbest çalışma işiniz için şablonlar geliştirebilirsiniz:

  • Sosyal medyaya (ve haber bültenleri gibi diğer pazarlama çabalarına) gönderileri otomatikleştirin
  • Fatura oluşturmayı ve geç ödeme bildirimlerini otomatikleştirin.
  • Randevuları otomatik olarak alın
  • Randevular için hatırlatıcıları otomatikleştirin
  • E-postalar ve yanıtlar için şablonlar
  • teklif taslakları
  • Bu serbest çalışma etkinliklerini yönetmek için zaman hesaplayıcıyı kullanın

Düzenli Olmak İçin Bir Proje Yönetim Aracı Kullanın:

Bir serbest çalışan olarak başarınız, organizasyonu sürdürme ve işinizi takip etme yeteneğinize bağlıdır. Asana, Trello, Harlow ve ClickUp gibi proje yönetimi uygulamalarını kullanarak tüm görevlerinizi tek bir uygun noktada düzenleyebilirsiniz. Ek olarak, müşterilerin seçtiğiniz programı kullanarak sizinle iletişim kurabilmeleri için proje yönetimi yazılımınızı işe alım prosedürüne dahil edebilirsiniz. Trello, ondan çok fayda sağlayan serbest çalışan Curtis Jackson tarafından kullanılıyor. Jackson, “Tüm müşterilerinizi proje yönetimi için Trello gibi bir araca aktarın. Onları hızlandırmak için gereken süre, her gün aldığınız düzinelerce e-postayı yanıtlayarak tasarruf edeceğiniz zamandan kolayca telafi edilecek,” dedi.

Sık Duraklamalar Yapın ve Şu Konularda Yürüyün:

Bir ofiste çalışırken, çalışanlar tuvaleti kullanmak, yiyecek almak, ayak işlerini yapmak, iş arkadaşlarını masalarında ziyaret etmek ve başka şeyler yapmak için sık sık ayağa kalkarlar. Serbest çalışanlar, önemli duraklamalara neden olan aynı bağlamsal ipuçlarına sıklıkla erişemezler. Bununla birlikte, sık sık duraklamalar yapmak, ayağa kalkmak ve hareket etmek (veya işiniz çok fazla hareket ve ayakta durmayı gerektiriyorsa oturmak) çok önemlidir. Serbest yazar olan Cody Wheat, yürümenin yaratıcılığı beslediğine dair bilimsel kanıtlara kefil olabilir. “Diğerleri gibi, hareket etmeye ve uzun süre oturmadığımdan emin olmaya zaman ayırıyorum. Bu nedenle, serbest yazar olarak, yürüyüşe özel zaman ayırmak için bir zaman hesaplayıcı kullanmalısınız.

Sarmalamak:

Serbest çalışan olmak için başarılı bir zaman yönetimi şarttır. İhtiyaçlarınıza uygun bir çalışma programı geliştirmek ve ardından gününüzü buna göre planlamak için görev listeleri, proje yönetimi yazılımı ve zaman bloklama kullanmak çok önemlidir. Ve şimdi hesap makinesi-online.net’in ekleme süresi hesaplayıcısını kullanarak tüm bunları saniyeler içinde yapabilirsiniz. Gün boyunca düzenli molalar ve gerektiğinde uzatılmış tatiller alarak serbest çalışma işinizin getirdiği esneklikten yararlanmayı unutmayın. Clockwise’ın yardımıyla bir program ve keyif aldığınız bir serbest meslek kariyeri oluşturun.

Teşekkür ederim!!!