Büyük dosyalar nasıl gönderilir?

Büyük dosyaları diğer kullanıcılara ücretsiz olarak göndermenin en basit yöntemlerini açıklıyoruz.

Büyük dosyaları ücretsiz olarak nasıl gönderebileceğimizi anlatacağız. Kişilerinizden herhangi birine büyük bir dosya göndermek için farklı hizmetlerde izlemeniz gereken adımları gösteriyoruz. Mantıklı olduğu gibi, önerdiğimiz tüm seçeneklerin sınırlamaları vardır. İhtiyaçlarınıza en uygun nakliye hizmetinin hangisi olduğunu bilmeniz için bu kılavuzda hepsinin açıklanmasına özen gösterdik.

Bulut üzerinden büyük dosyaların gönderilmesi

Büyük dosyaları gönderme söz konusu olduğunda, büyük e-posta hizmetlerinin önemli sınırlamaları vardır. Hemen bahsedelim, bir Gmail iletisine yalnızca toplam 25 MB ekleyebileceksiniz. Ancak bulut depolama platformlarından bahsedecek olursak böyle bir sorun yok. Bildiğimiz kadarıyla hiçbiri dosya yükleme konusunda sınırlama getirmedi.

Google Drive, Dropbox, OneDrive… Bunlar en iyi bulut depolama hizmetlerinden bazılarıdır. Hepsinin ek ücret ödemeden paylaşım seçenekleri vardır. Yani, işlevleri arasında basit bir bağlantı sayesinde büyük dosyaları ücretsiz olarak gönderme olanağını bulacaksınız. Nasıl yapılır? Üç örnek görelim.

Google Drive

Google Drive

Google’ın bulut hizmeti, piyasadaki en popüler bulutlardan biridir. Drive, yalnızca bir Gmail hesabına sahip olmanız karşılığında size 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlar. Bu şekilde, en iyi durumda, 10 GB’tan büyük dosyaları çok fazla karmaşıklık olmadan gönderebileceksiniz.

İlk adım, dosyayı karşıya yüklemektir. Dosyaları Google Drive istemcisi ve Drive’ım veya Bilgisayarlarım özelliği ile otomatik olarak senkronize ederseniz, göndermek istediğiniz öğe zaten yüklenmiş olabilir.

Paylaşmak için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

  1. Drive.google.com‘u tarayıcınızda açın.
  2. Göndermek istediğiniz dosyayı bulun.
  3. Üzerine sağ tıklayın.
  4. Paylaş’a tıklayın.
  5. Açılan pencerede, dosyayı göndermek istediğiniz kişinin e-postasını yazın.
  6. İsterseniz, Kısıtlı’ya dokunun ve ardından Bağlantıya sahip olan herkes’i seçin. Bu, bağlantıya sahip olan herhangi bir kullanıcının onu indirmesine izin verecektir.
  7. Bağlantıyı almak için Bağlantıyı Kopyala’ya veya seçilen kişileri eklemek için Bitti’ye tıklayın.

Bağlantıyı gönderdiğiniz veya davet ettiğiniz kullanıcı erişim sağladığında, boyutu ne olursa olsun dosyayı indirebilecektir. Android ve iOS için Google Drive uygulaması sayesinde bu adımları cep telefonunuzdan takip etmeniz de mümkün.

Dropbox

Dropbox

Dropbox ile sistem bir öncekine çok benziyor. Dosyayı zaten buluta yüklediğinizde, tarayıcıda dosyaya sağ tıklayın ve Paylaş’ı seçin. Dropbox’ın ücretsiz limiti 2 GB’tır, bu nedenle Google Drive’a kıyasla oldukça sınırlıdır.

Bu nedenle, diğer kullanıcıları e-posta yoluyla davet edip etmeyeceğinize veya onlara bir bağlantı göndermeyi tercih edip etmeyeceğinize karar verin. İndirmeye izin vermek için “Düzenleyebilir” seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde, dosyayı yalnızca görebilir, ancak indiremez.

Microsoft OneDrive

Microsoft OneDrive

Büyük dosyaları ücretsiz olarak göndermenin üçüncü yolu, OneDrive’dan yararlanmaktır. Bu durumda, Microsoft hesabı sayesinde ücretsiz 5 GB’ınız var. Ancak, şirketiniz bu hizmeti kullanabilir ve büyük dosyalar göndermek için yararlanabileceğiniz daha yüksek bir kotaya sahip olabilir. Bunu sizin takdirinize bırakıyoruz.

Paylaşım seçenekleri, diğer hizmetlerde gördüklerimize çok benzer. Bağlantı veya davet yoluyla paylaşım ve kullanıcılar için çeşitli görüntüleme seçeneklerine sahipsiniz.

Özel platformlarla büyük dosyaların gönderilmesi

Önceki yöntemle devam etmenin açık bir avantajı var. Dosyayı depolama hesabınızla zaten senkronize etmiş olmanız ve onu paylaşmaktan fazlasını yapmanıza gerek kalmaması ihtimali yüksektir.

Ancak aksi takdirde, onu yüklemek ve aktarımın tamamlanmasını beklemek zorunda kalacaksınız. Bunun için özel bir nakliye platformu kullanmak sizin için daha rahat olabilir. Çok etkili olan iki tanesiyle tanışalım.

WeTransfer

WeTransfer

WeTransfer, kullanıcılar tarafından en çok tanınan ücretsiz büyük dosya gönderme platformlarından biridir. Hiçbir ücret ödemeden, 2 GB’a kadar bir veya daha fazla dosya göndermenizi sağlar. Çok sık dosya transferi yapacaksanız, gelişmiş planlarından biri için ödeme yapmayı kesinlikle ilginç bulacaksınız.

Her durumda, dosyalarınız 2 GB’ı geçmediği sürece herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ama nasıl çalışıyor? İlk şey, WeTransfer web sitesine girmek ve şartlar ve koşulları kabul etmektir. Ardından, göndermek istediğiniz dosyaları tarayıcı penceresine sürükleyin veya Dosyaları Yükle’ye tıklayın.

Formda, alıcının e-postasını, kendi e-postanızı, gönderinin konusunu ve eklemek istediğiniz açıklayıcı mesajı belirtin. Ardından, Gönder’i tıklayın. Üç nokta düğmesine tıklarsanız, doğrudan e-posta ile göndermek yerine WeTransfer’den size bir bağlantı sağlamasını isteyebilirsiniz.

TransferNow

TransferNow

TransferNow’un önerisi WeTransfer’inkine benzer. Ancak, dosyalarınız toplam 5 GB büyüklüğünde olabilir ve 7 gün boyunca kullanılabilir durumda kalabilir. Başlat düğmesine tıklayın ve sistem gezgininin açılmasını bekleyin. Göndermek istediğiniz tüm dosyaları seçin. Daha sonra sizden istenen alanları doldurunuz.

Bu durumda, dosyayı doğrudan posta ile göndermek veya bir bağlantı oluşturmak da mümkündür. Her şey hazır olduğunda Aktar’a tıklayın.

Büyük dosyaların eski yöntemlerle gönderilmesi

Şimdiye kadar bahsedilen yöntemlerin her birinin kaçınılmaz bir gereksinimi vardır, yani dosyayı harici bir hizmete yüklemek. Ağınızın hızına bağlı olarak, bu bir sorun olacaktır.

Bu durumda daha geleneksel yöntemler kullanmayı düşündünüz mü? Bir bellek çubuğu veya harici bir sabit sürücü kullanmayı kastediyoruz. Elbette bu işlemin uygulanabilir olması için alıcı ile bizzat görüşebilmeniz gerekmektedir. Bu mümkünse, bazen büyük dosyaları ücretsiz olarak göndermenin bu yolu en uygun olanıdır.