iPhone da rahatsız etme modu nasıl kullanılır?

Çalışma saatlerinde rahatsız edilmek istemiyorsak ve bildirimleri kapatarak bu kadar aşırı sert önlem almak istemiyorsak, iPhone’un Rahatsız Etme modunu belirtilen saatlerde ayarlamak en iyisidir. Ek olarak, Apple belirli bir yapılandırmaya izin verir, böylece bir durum ortaya çıkarsa önemli bir aramayı kaçırmazsınız.

Birçok kişi geceleri rahatsız edici bildirimlerden kaçınmak ve daha rahat uykuya dalmak için bu modu ayarlar, ancak bu, çalışma saatlerimizde de etkinleştirilebilen bir işlevdir. Rahatsız etmeyin modu, ayarlardan manuel olarak etkinleştirilebilir, ancak programlaması çok daha kolaydır.

Rahatsız Etmeyin modu ile dikkatinizin dağılmasını önleyin

Bu, iOS’un birkaç sürümünün bizde taşıdığı ancak herkesin bilmediği bir işlevdir. Temel olarak Rahatsız Etme modunun yaptığı, bildirimlerin çalmasını veya titremesini engellemektir, iPhone ekranında görünürler ancak cihazınızın kilit ekranını da bir şekilde kararttığı için sizi rahatsız etmezler.

iPhone’da Rahatsız Etme modunu yapılandırmak için Ayarlar > Odak > Rahatsız Etme‘ye gitmeliyiz. Bize görünen ilk seçenek, onu manuel olarak etkinleştirmek ve devre dışı bırakmaktır; bu, belirli durumlarda yararlı olmasına rağmen, genellikle unutacağımız için tavsiye edilmeyen bir şeydir.

iphone-rahatsiz-etme-modu
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

İkinci bölümde, Rahatsız Etmeyin modunun programlanmasını, başlamasını istediğimiz zamanı ve devre dışı bırakma zamanını belirterek etkinleştirebiliriz. Biraz daha aşağıda bu modu beğenimize göre yapılandırabiliriz:

  • Sessizlik: bildirimlerin her zaman veya yalnızca iPhone’umuz kilitliyken susturulmasını seçebiliriz. Yani, iPhone’u kullanarak spazm yaparsam, bildirimler her zamanki gibi gelir.
  • Telefon: Bu Rahatsız Etmeyin modundan muaf olan kişileri seçebiliriz. Yani, bu kişilerden herhangi biri bizi ararsa, her zamanki gibi çalacaktır.
  • Tekrarlanan aramalar: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, birisi bizi tekrar tekrar ararsa, iPhone bunun acil bir durum olduğunu anladığı için arama sessize alınmayacaktır.