MUX Anahtarı nedir?

Elbette MUX anahtarını olarak duymuşsunuzdur. Bu teknoloji, yeni oyun dizüstü bilgisayarlarında mevcuttur ve pilin daha hızlı tüketilmesi pahasına performans artışı elde edilebilir. Burada bunun nasıl çalıştığını ve nasıl kullanabileceğinizi göreceğiz.

NVIDIA Optimus (MSHybrid) nedir?

Birçok oyun dizüstü bilgisayarında iki GPU bulunur. Bir yanda Intel ya da AMD işlemciye entegre edilmiş iGPU’ya sahibiz ve diğer yanda NVIDIA GeForce, AMD Radeon ya da Intel Arc gibi özel bir grafik kartı gibi ayrı ekran kartlarına ya da dGPU’ya sahibiz.

iGPU’nun performansı daha düşük, ancak pil tüketimi de daha düşük. Bu nedenle, bu teknolojinin fikri, iGPU’yu tasarruf için kullanmak ve daha fazla performans gerektiğinde dGPU’yu kullanmaktır.

Yani NVIDIA Optimus veya benzeri teknolojilerin yaptığı şey, normal çalışırken iGPU’yu kullanması yeterli ve bir oyun veya başka bir GPU yoğun yazılım açtığınızda, sistem bu kadar ağır çalışacak kadar akıllı.

nvidia-optimus

MUX anahtarı nedir?

Çift ekran kartlı sistemlerde GPU’lardan birini veya diğerini kullanan bu teknolojiler hakkında bunu öğrendikten sonra, şimdi MUX anahtarı hakkında konuşmanın zamanı geldi. Adından da anlaşılacağı gibi, entegre ekran kartları, yani iGPU’yu manuel olarak etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlayan bir çoklayıcıdır.

Ve bunu, GPU ile ekran arasındaki bağlantıyı fiziksel olarak değiştirerek yapar. Bu sayede Optimus gibi teknolojiler bu darboğaz problemlerini yaratmayacaktır. Bu iyileştirmeyi elde etmek için dizüstü bilgisayarda bu donanım anahtarının fiziksel olarak uygulanması gerekir.

MUX Anahtarı: ek işlevler

MUX Switch ile bazı durumlarda ek işlevleri de yürütebilirsiniz. Örneğin, Optimus etkinleştirildiğinde, ShadowPlay veya G-Sync gibi teknolojiler kullanılamazken, Optimus etkinleştirilmeden ve MUX Switch ile kullanılabilir olacak, çünkü dGPU, ekrandan geçmek zorunda kalmadan doğrudan ekrana bağlanıyor.

Dizüstü bilgisayarımda MUX Anahtarı olup olmadığını nasıl anlarım?

Bu, birçok dizüstü oyun bilgisayarı kullanıcısının kendisine sorduğu bir sorudur. Öğrenmek için dizüstü bilgisayar markanızın resmi web sitesini ziyaret etmeli ve teknik özellikler arasında arama yapmalı veya modelinize özel kılavuzu indirmelisiniz. Bu sayede MUX Switch olup olmadığını öğrenebileceksiniz. Genel olarak, popüler oyun ekipmanı markalarının çoğunun genellikle bunu içerdiği söylenmelidir.

MUX Anahtarının Avantajları

Bir MUX Anahtarı olmadan oyun dizüstü bilgisayarı, dGPU’su ne kadar güçlü olursa olsun, dizüstü bilgisayarınızın ekranına fiziksel olarak bağlı olan iGPU’dan geçmek zorunda kalacak ve her zaman sınırlanacaktır. Yani yukarıda anlattığım gibi sadece bunun getirdiği performans sorunları ile Optimus gibi teknolojileri kullanmanız gerekiyor.

MUX anahtarım yok, Optimus’u atlayabilir miyim?

Kullanıcılar tarafından sıkça sorulan bir başka soru da, oyun dizüstü bilgisayarınızda MUX Switch’in bulunup bulunmadığı, Optimus’u performans sorunu oluşturmaması ve video oyunlarında performansı artırmaması için devre dışı bırakma olasılığınız olup olmadığıdır. Peki, bu durumlarda en iyisinin, dizüstü bilgisayarınızda harici bir ekran bağlamak için HDMI gibi bir video çıkışı olması ve iGPU’ya değil de dGPU’ya bağlı olması gerektiği söylenmelidir.Ancak bu video çıkışının hangi GPU’ya bağlı olduğunu öğrenmek için dizüstü bilgisayarınızın teknik özelliklerini kontrol etmelisiniz…

Optimus sorunlarıyla karşı karşıya kalan NVIDIA, temelde otomatik bir MUX Anahtarı olan Advanced Optimus adlı yeni bir teknoloji yayınladı. Bu iyileştirme sayesinde, iGPU ve dGPU arasında geçiş yapmak için yeniden başlatma gerekmeyecek. Temel olarak, dizüstü bilgisayarı internette gezinmek veya diğer sorunsuz iş yükleri için kullandığınızda, iGPU Ekranını kullanacak akıllı bir yazılımdır. Bunun yerine, video oyunları gibi ağır grafik yükleri kullandığınızda dGPU-Display’i kullanır.

Açıkçası, her değiştirmek istediğinizde sistemi manuel olarak yeniden başlatmak yerine bu tercih edilir. Özellikle Dell G15 gibi bazı bilgisayarlarınız varsa, bu değişikliği yapmak için BIOS/UEFI’ye girmeniz gerektiği anlamına gelir, çünkü buna yazılım arabirimi olmadan yalnızca oradan izin verilir.