iPhone’da dosya formatı nasıl değiştirilir?

Bu ipucu, iPhone'da harici uygulamalara veya araçlara bağlı olmaksızın çok hızlı bir şekilde dosya biçimlerini veya uzantılarını değiştirmek içindir.

Bazen cihazlarımızda bir hedefe ulaşmak için harici araçlara başvurmak zorunda değiliz. Örneğin, bir dosyanın uzantısını veya biçimini değiştirmek biraz karmaşık olabilir ama tahmin edebileceğinizden daha kolaydır. Belirli bir yazılım veya uygulama türüyle uyumlu hale getirebilirsiniz. Bir dosyayı güvenlik amacıyla korumak için biçimi de değiştirebilirsiniz. Bu yazıda size bunu bir iPhone’dan nasıl yapacağınızı öğreteceğiz.

Her zaman elinizin altında bir Mac veya PC olması gerekmez, bunu bir iPhone’dan da yapabilirsiniz. Bazı kullanıcılar, geçmişte yalnızca bir Mac veya bilgisayarda yapılabilen görevleri gerçekleştirmek için iPhone’larını kullanmaya zaten alışmış olacak. Neyse ki, iOS, yapılabilecek özellikler açısından çok yol kat etti. Özellikle, Dosyalar uygulamasının gelişi, sanki bir tür Finder’ımız varmış gibi olduğundan, ona bir bilgisayar hissi veriyor. Bu uygulama sayesinde fotoğrafları iPhone’dan SD karta aktarmak mümkündür.

Henüz Dosyalar uygulamasını kullanmadıysanız, dosyaları iPhone’a nasıl kaydedeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bu arada, iPhone’da sahip olduğumuz tüm dosya uzantılarını nasıl göreceğimizi göreceğiz:

  1. Dosyalar uygulamasını açın ve söz konusu dosya klasörüne gidin
  2. Daha fazla simgesine (…) dokunun ve Görüntüleme seçenekleri –> Tüm uzantıları göster’e dokunun.

Bu, belirli bir klasördeki veya genel Dosyalar uygulamanızdaki her dosyanın uzantılarını veya biçimini görmenize yardımcı olur. Dosya biçimini nasıl değiştiririm?

  1. Biçimi veya uzantıyı değiştirmek için dosyayı bulun
  2. Söz konusu dosyaya dokunup basılı tutun ve “Yeniden Adlandır” seçeneğini seçin
  3. Uzantı adını yenisiyle değiştirin ve klavyeden Bitti’yi onaylayın
  4. Dosya uzantısını değiştirmek isteyip istemediğinizi soran Apple’dan bir uyarı göreceksiniz, “seçilen .uzantıyı kullan” seçeneğini kullanın.
  5. O uzantıyı açabilen bir uygulamanız varsa, onu açarken herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Uzantıları gösterme seçeneğine sahip olarak değişikliği anında görebileceksiniz. Ayrıca dosyayı basılı tutarsanız “Bilgi al” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Bunu bir iPhone’dan yapmak bu kadar basit, bu nedenle dosya biçimlerini veya uzantılarını değiştirmek için üçüncü taraf bir uygulamaya veya çevrimiçi araca başvurmanıza gerek kalmayacak.

Akılda tutulması gereken çok önemli bir nokta: Herhangi bir dosyanın uzantısını değiştirmek, dosyanın normal şekilde açılacağını garanti etmez. Bu çok özel dosyalarda olabilir. Örneğin, .m4a biçiminde bir videonuz varsa ve bunu .mkv olarak değiştirmek istiyorsanız, yerel olarak oynatmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Aksine bir dosyanın uzantısında hata varsa, .mp3 olarak adlandırılmışsa ve sadece ses değil, aynı zamanda video ise, .mp4 olarak değiştirmek onu sorunsuz bir şekilde uyumlu hale getirecektir. Bu tür değişiklikler yalnızca benzer dosya biçimleri arasında yapılmalıdır. Metin ile metin, resim ile resim veya video ile video.