Android telefon kapalıyken bulma

Android telefonlarda, son derece kullanışlı bir seçenek olan Cihazımı bul aracı bulunur. Bu sayede kaybolan veya çalınan telefonumuzu bulabiliriz. Belirli kısıtlamaları olan bir araç olmasına rağmen, yalnızca cihaz açık ve bağlı olduğunda çalışır. Kapalı olduğunda onu bulmak imkansız.

Android, kapalı olsa bile telefonunuzu bulacak

Sadece açıkken veya internete bağlıyken telefonun yerini tespit edebilmek çok eleştirildi. Neyse ki, yakında bu konuda değişiklikler olacak.

Android 14 bizi birçok yeni işlevle gelecek, bunlardan biri de Cihazımı bul anlamına geliyor. Bahsettiğimiz gibi, mevcut durumda telefon kapalıysa (örneğin pili bitmişse) bu işlev kullanışlı değildir. Bu yeni özellik güncellemesinde telefonun yeri kapalıyken bile bulunabiliyor. İşletim sistemi kullanıcılarının yıllardır şüphesiz istediği bir gelişme.

Bluetooth donanımı sayesinde bu mümkün olacak. Telefon açık olmasa bile açık kalacak. Bu, Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisiyle birleştirilerek, Google sunucularının telefonun açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın her zaman yerini tespit etmesine yardımcı olacaktır.

Elbette Android telefonların da bu yeni teknolojiye uyumlu olması gerekecek. Henüz olan bir şey değil, bu yüzden yakın gelecekte piyasaya çıkacak cihazlar onu içerecek. Bu şekilde, cep telefonu kapalı olsa bile bulmamızı sağlayan kesin bir araca sahip olmak mümkün olacaktır. İşlev bu yıl resmiyet kazanmalı.