Google Bard nedir?

Üretken yapay zekanın bu konudaki yeni yarışmacısı Google Bard hakkında her şeyi açıklıyoruz.

Yapay zekanın farklı alanlarda yaygınlaştığı bir gerçek. Video, müzik, resim veya metin gibi üretken sistemlerin gelişi, teknoloji konusunda uzman olmayanlar da dahil olmak üzere birçok gazetenin ön sayfalarını ele geçiriyor. Çoğunluğa ulaşan büyük şirketlerden biri, Bing arama motoruyla Microsoft oldu. Ancak bu dünyanın baş aktörü geride kalmak istemiyor ve bu yüzden Google Bard’ı başlattı. Google Bard tam olarak ne?

Bu yazıda Google Bard ile ilgili tüm sorularınızı cevaplayacağız. Bundan sonra size Google Bard’ın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağını anlatacağız. Google, Open AI’dan GPT’ye karşı çıkabilecek mi? Şimdilik, Bard’ın hangi niteliklere sahip olduğunu ve bu tuhaf ismin arkasında ne olduğunu inceleyelim.

Google Bard nedir?

Google Bard, OpenAI tarafından oluşturulan doğal dil modeli GPT-4’ün rakibidir. Bir chatbot şeklini alan bu teknolojiye erişim arayüzüdür. Bu nedenle, metin tanıtımını destekleyen ve kullanıcının komutlarına dayalı olarak yanıtlar, metin ve kod üreten bir platformdur.

Resmi olarak, Google Bard’ın gelişi Mart 2023 olarak belirlendi. Ancak, Google chatbot’un dayandığı temel teknoloji uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Büyük LaMDA dil modelleri ailesini temel alır. Evet, bu, kendine ait bir hayatı olduğunu iddia eden bir Google mühendisinin kovulmasına neden olan teknolojinin aynısı.

Açıkça görüldüğü gibi ve belirttiğimiz tarihlere göre araç, OpenAI’nin ChatGPT’sinin başarısına doğrudan bir yanıt olarak tasarlanmıştır. Ancak Google, chatbot’unu önemli kısıtlamalarla piyasaya sürdü çünkü şirket içindeki görüş, bunun gelişen bir teknoloji olduğu yönünde görünüyor.

Pek çok kişi Bard’ın gelişmiş bir sohbet deneyimi sunmasını beklerken, kullanıcılar beklendiği kadar etkilenmedi. Buna rağmen Google, onu geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Google Bard nasıl kullanılır?

Google Bard, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta kullanılabilir. Ancak bu, VPN teknolojisi sayesinde ortadan kalkan bir kısıtlamadır. Ancak başka bir ülkedeyseniz VPN ile kayıt olabilirsiniz.

Google Bard ne işe yarar?

Google Bard, ChatGPT’ye çok benzeyen bir üründür. Bu, nasıl adlandırmayı tercih ederseniz edin, emirlere, komutlara veya istemlere dayalı olarak çalışan doğal bir dil arabirimidir. Ancak önemli olan nokta, bu isteklerin belirli komutları bilmeye gerek kalmadan doğal bir biçimde yazılabilmesidir.

Öte yandan, üretken bir yapay zekadır, bu nedenle bu komutlara geri döndürdüğü şey aynı zamanda doğal bir dilde yazılmış metindir.