iPhone 15 kaç para olacak?

iPhone 15 ve iPhone 15 Pro'nun fiyatı bazı söylentilere göre yükselebilir, bazıları ise düşebileceğini söylüyor.

Bir sonraki iPhone 15, Eylül ayında sunulacak ve fiyatı her zaman hepimizin bir an önce bilmek istediği bir şey. Söylentiler, iPhone 15 Pro’da bir fiyat artışı görebileceğimizi gösteriyor, ancak bu, yıllardır nadiren gerçekleşen bir söylenti.

iPhone 14’ün fiyatı, iPhone 14’ün gelişine kadar uzun yıllar sabit kaldı. Ancak, Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde iPhone 14’ün fiyatı artmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple, önceki nesle sahip olan dolar cinsinden aynı fiyat, iPhone X’ten bu yana değişmedi.

Bunun başlıca nedeni, farklı para birimlerinin dolar karşısındaki değerini pratikte euro ile eşit olana kadar büyük ölçüde etkileyen enflasyondu. Yani Avrupa’da iPhone 14’ün fiyatı kur nedeniyle yükseldi. Ancak bu, bu yıl iyileşen bir şey ve euro, dolar karşısında bir kez daha değer kazandı.

Dolayısıyla Apple’ın iPhone 15 için dolar bazında aynı fiyatı tutması durumunda Avrupa’da kur nedeniyle fiyatın düşeceğini düşünmek mantıksız olmayacaktır. Tam tersi de olabilir ama ABD’de Avrupa’yı pek etkilemeyecek bir fiyat artışı olabilir. Türkiye’de ise Türk Lirası sürekli olarak değer kaybetti ve bu nedenle iPhone için TL fiyatı sürekli olarak yükseldi. Bu trendin bu yıl da devam etmesi bekleniyor.

iPhone 15’in fiyatı ne olacak?

Son bir söylenti, Apple’ın planının iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ı sabit tutmak, hatta fiyatını düşürmek ve iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in fiyatını artırmak olduğunu gösteriyor. Amaç, çok anlamlı olabilecek aralıkları daha da farklılaştırmak olacaktır.

Fiyatlar henüz belirlenmedi ve Apple, iPhone 15’i görmemize aylar kaldığı için fiyatları değiştirebilir, ancak ana söylentiler, bunların bu yılki iPhone 15 fiyatları olabileceğini gösteriyor:

  • iPhone 15: 35.999 TL
  • iPhone 15 Plus: 39.999 TL
  • iPhone 15 Pro: 45.999 TL
  • iPhone 15 Pro Max: 49.999 TL

Bu bilgi doğruysa, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, Dinamik Ada veya 48 megapiksel ana sensör gibi bazı çok önemli yenilikleri içerebildikleri için gerçek en çok satanlar haline gelebilir.

Bu fiyatların dolar cinsinden fiyatın TL’ye çevrilmesi ve yüksek Türk vergilerinin eklenmesinden olduğunu ve Apple’ın hangi döviz kurunun yükselmesi durumunda fiyatı yükselteceğini unutmayın. Güncel döviz kurunu kullanırsanız Türkiye’de doların yükselmesi durumunda fiyatların yükselmesi gerekiyor. Ancak bu, resmi olarak sunulana kadar bilemeyeceğimiz bir şey.