iOS 17 ile gelecek yeni özellikler

Apple, WWDC 2023 sırasında iOS 17'yi resmen tanıttı, yeni iPhone işletim sistemi yeniliklerle dolu olarak geliyor.

Apple, WWDC 2023 konferansında yeni iPhone işletim sistemi iOS 17’yi tanıttı. Muhtemelen şirketin en önemli işletim sistemidir. iPhone, Apple’ın bugün en popüler cihazıdır ve işletim sistemi dünya genelinde en çok kullanıcıya ulaşan cihazdır.

Mesajlar gibi önemli uygulamalarda, Günlük gibi yeni uygulamalarda ve Uyku gibi yeni işlevlerde iyileştirmeler bulduğumuz birçok yeni özelliği iPhone’a getirecek çok önemli bir güncellemeyle karşı karşıyayız, gerçek şu ki pek çok söylenti gerçekleşmedi.

iOS 17’deki yenilikler

iOS 17, iletişim uygulamalarında harika yeni özellikler, AirDrop ile paylaşım için daha fazla kolaylık, daha akıllı metin girişi ile klavyede iyileştirmeler ve Daily ve On Sleep uygulamalarıyla yeni deneyimler içeren bir güncellemedir.

Kişiler için posterler

Apple, bir kişi bizi aradığında kilit ekranını, Kişi Posterleri adlı yeni bir özellikle iyileştirdi. Kilit ekranı, özel bir görüntü ve birkaç özellik daha ile her kişi için özelleştirilebilir.

iPhone deneyiminin anahtarı olan Telefon uygulaması, kullanıcıların kendilerini yeni yollarla ifade etmelerine olanak tanıyan Kişi Posterleri ile büyük bir güncelleme alıyor.

ios 17 1

FaceTime ve Mesajlar

Apple, sesli ve görüntülü mesajlar oluşturmak için FaceTime uygulamasını geliştirdi, müsait olmayan bir kişiyi ararsanız, başka bir zamanda görüntülenebilecek bir mesajı paylaşabilirsiniz. Ayrıca FaceTime aramaları, kalpler, balonlar, havai fişekler, lazerler, yağmur damlaları ve daha fazlası ile canlı tepki vermenizi sağlar. Bu yeni efektler, çok kolay hareketlerle etkinleştirilebilir ve üçüncü taraf uygulamalarla uyumludur.

Mesajlar uygulaması birçok iyileştirmeyle birlikte gelir. İyileştirilmiş bir arama ekranımız, yalnızca bir kaydırma hareketiyle yanıt verme olasılığımız ve uygulamadan kişilerimizi bulma seçeneğimiz var. Apple, Check-in işleviyle kişilerimizle bilgi paylaşma yöntemimizi geliştirdi. Bu fonksiyon sayesinde ailenize ve arkadaşlarınıza gideceğiniz yere güvenli bir şekilde ulaştığınızı otomatik olarak bildirebilirsiniz. Bunun yapılmaması durumunda ise cihazın konumu, pil durumu ve kapsama alanı gibi bilgiler geçici olarak paylaşılacaktır.

Mesajlar’da, mesajlaşma uygulaması için mevcut olan uygulamalara erişim yolu da değişti ve yeni emoji çıkartmaları ile kendimizi ifade etmenin yeni yolları ve konuları fotoğrafların arka planından ayıran Canlı Çıkartmalar oluşturma imkanı var. Canlı Çıkartmalar için efektler ekleyebileceğiz ve klavyede tüm çıkartmaların saklandığı yeni bir bölümümüz var.

AirDrop

AirDrop, Apple cihazları arasında herhangi bir şeyi paylaşmanın en iyi yoludur ve iOS 17’de Apple, heyecan verici iyileştirmeler yaptı. İlk işlevlerden biri, iletişim bilgilerimizi başka herhangi bir iPhone veya Apple Watch ile sadece yaklaştırarak paylaşmaktır, Apple buna NameDrop adını verdi.

Ayrıca bu, müzik dinlemek, film izlemek veya video oyunları oynamak için SharePlay’i başlatan başka bir dosya gönderdiğinizde de çalışır. Sadece iPhone’u yaklaştırarak içeriği paylaşabilirler.

ios 17 2

iPhone klavyesi

iPhone klavyesi, otomatik düzeltme ile başlayarak iOS 17 ile daha iyi hale geliyor. Bu özellik artık daha akıllı ve kullanımı daha kolay, ayrıca daha iyi tahminler sunmak için çok daha iyi öğreniyor. Dikte etme özelliği de geliştirildi, böylece yalnızca iPhone ile konuşarak yazabiliyoruz.

Günlük uygulaması

Bu yeni kişisel günlük uygulaması, iOS 17 ile birlikte geliyor. Uygulama, iPhone’unuzla yaptığınız her şeyi, fotoğrafları, egzersizi, yerleri tespit edebiliyor ve yapabileceğiniz birçok aktivite ve şeyi önerebiliyor. Tabii ki, tüm veriler tamamen özeldir ve iPhone dışında paylaşılmaz.

Günlük kaydı, iPhone kullanıcılarının refahı iyileştirdiği gösterilen bir yöntem olan günlük kaydı yaparak hayatları üzerine düşünmelerine ve pratik yapmalarına yardımcı olan yeni bir uygulamadır.

ios 17 3

Dinlenme

iPhone’u kullanmadığımız zamanlar için, kimsenin düşünmediği bir işlev. Uyku modundan herhangi bir zamanda ekrana dokunarak uyandırılabilir ve iPhone 14 Pro’nun her zaman açık ekranında sürekli olarak görünür.

iOS 17, iPhone şarj olurken bir bakışta ve uzaktan başvurmak için bilgileri tam ekranda gösteren bir özellik olan Dinlenme Halinde kullanıma sunuldu.

ios 17 4

Saati, takvimi, fotoğrafları, ev kontrollerini ve üçüncü taraf pencere öğelerini görebiliriz. iPhone SE, kullanmadığınız zamanlarda akıllı bir ekrana dönüşür. Ayrıca az ışık olduğunda da uyum sağlayarak uyuyabilmenizi sağlar.