iPadOS 17 ne zaman çıkıyor? iPadOS 17 yenilikleri ve çıkış tarihi

iPadOS 17: WWDC'de sunulan işletim sistemi hakkında bilgiler, çıkış tarihi ve uyumlu iPad modelleri. Yazılım güncellemesi WWDC ana etkinliğinde tanıtıldı.

Yeni iPad yazılımı nihayet ortaya çıktı. Apple, iPad işletim sistemi için yeni yazılım güncellemesi olan iPadOS 17’yi tanıttı. Bu yeni sürüm, Cupertino şirketinin tabletleri için büyük önem taşıyan her türlü haber, iyileştirme ve işlevle dolu olarak geldi.

Ayrıca buradan canlı takip edebileceğiniz Apple WWDC 2023’te iOS 17, tvOS 17, macOS 14 ve watchOS 10 da tanıtıldı. Aşağıda Apple’ın iPadOS 17’de hayata geçirdiği tüm yeni yazılımlara da değineceğiz. Bu güncellemeyle uyumlu tüm iPad modellerinde olduğu gibi ve tahmini resmi çıkış tarihi.

iPadOS 17 ile gelen tüm yenilikler

iPadOS 17’nin sunumu, Vision Pro ile birlikte etkinliğin odak noktasında yer alan iOS 17’deki kadar sürprizlerle çevrili değil. Her ne kadar bir bakıma iOS 17’nin yeni özelliklerinin birçoğu iPadOS 17’de de mevcut.

Genel bir yeniden tasarım

iPadOS 17’deki en çarpıcı ana değişikliklerden biri, sistem kullanıcı arabiriminin tasarımındaki genel bir yenileme ile ilgilidir. Apple, daha zarif, minimalist ve estetik bir vizyon sunmak için iPad işletim sisteminin belirli öğelerini yeniden tasarladı.

Harici mağazalar

Yeni Dijital Pazarlar Yasası’nın Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmasının ardından Apple’ın iOS 17 ve iPadOS 17’de, App Store’a alternatif olan üçüncü taraf mağazalardan uygulama ve oyunların indirilmesine izin veren bir sistem sunmaktan başka çaresi kalmadı. Bu, Fortnite gibi App Store’dan atılmış birçok bağımsız geliştiriciye ve uygulamaya kapıları açacak.

Yeni kilit ekranı ve etkileşimli widget’lar

iPadOS 17 ile iPad kullanıcıları, iOS 16’nın piyasaya sürülmesinden bu yana iPhone’da zaten mevcut olan kilit ekranı özelleştirmesinin keyfini artık çıkarabilecekler. Widget’ların, filtrelerin, duvar kağıtlarının, hava durumu bilgilerinin, koleksiyonların, önerilerin ve önceden tanımlanmış şablonların entegrasyonu ile iPad’in ön kısmından daha iyi yararlanmanızı sağlayan bir sistemdir.

Duvar kağıtlarının küçük bir sosyal yönü vardır ve bu, artık diğer kullanıcılarla paylaşılabilmeleridir. Ayrıca kilit ekranında tarih ve saat metninin yazı tipini ve rengini değiştirmek de mümkündür. Bu yenilenmiş iPadOS 17 kilit ekranı, gerçekten kullanışlı ve son derece görsel yeni bir kişiselleştirme biçimi olan widget’lar için yan tarafta ayrılmış bir alana sahiptir.

Yeniden tasarlanan işletim sisteminin birçok öğesi vardır. Öncelikle bazı uygulama menüleri yeniden düzenlendi ve iPad kullanıcılarının yapılarını özelleştirebilmeleri için daha fazla özellik eklendi. Ana ekran ve kilit ekranı, bize iOS 7 UI estetiğini biraz hatırlatan küçük nüanslarla artık çok daha modern ve görsel bir görünüme sahip.

Günlük

Apple, iOS 17’de de mevcut olacak ve günlük aktiviteler hakkında günlük yazma ve her kullanıcının ruh halini ve sağlık durumunu takip etme imkanı sunacak olan Günlük veya “Journal” adlı yeni bir kişisel günlük uygulamasını tanıttı. Günlük, sağlık ve zindelik ile ilgili verileri entegre ederek ve ilgi alanları ve etkinliklerle ilgili öneriler sunarak, tipik bir günlerinin nasıl geçtiğini belirlemek için kullanıcı davranışını analiz edecek bir yapay zeka algoritmasına sahip olacak.

Canlı Aktiviteler

Şimdi iPadOS 17, iPhone 14 Pro’nun Dinamik Adası’nın gelişiyle iOS 16’da bulunan Canlı Etkinlikleri de içeriyor.

Canlı Etkinlikler sayesinde iPad kullanıcıları, favori iPadOS 17 uygulamalarından spor sonuçları, bildirimler ve önemli bildirimler gibi ilgi çekici içerikleri önizleyebilecek.

Cüzdan ve Sağlıkta İyileştirmeler

Apple, üçüncü taraf hizmetlerinin Cüzdan’a entegrasyonu için açılış sunacak. Kredi kartı bankaları, Apple Card’ın tüm ayrıcalıklarından yararlanabilecek.

iPadOS 17 Sağlık uygulaması, kullanıcıların sağlıkla ilgili verilerini iPhone’larına bakmalarına gerek kalmadan kontrol etmelerine olanak tanıyacak. Uygulama, iPad’in tüm ön panelinin tüm avantajlarından yararlanmak için tamamen yeniden tasarlandı.

iPadOS 17 çıkış tarihi

5 Haziran 2023’te iPadOS 17 ile ilgili yazılımın resmi tanıtımı gerçekleşti. Artık Apple, işletim sisteminin bu yeni sürümünün ilk genel ve geliştirici beta yazılım sürümlerini sunmaya başlayacak. Bu beta sürümleri, son sürümün resmi çıkış tarihine kadar uzatılacaktır.

iPadOS 17’nin son sürümü teorik olarak Eylül 2023’te iOS 17 ve önceki Apple yinelemelerinden gelen yazılım güncellemelerinin doğal döngüsünün ardından yeni iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte gelecek.