WhatsApp kanal oluşturma

WhatsApp, blogunda yaptığı resmi bir açıklamayla WhatsApp kanallarının kullanıma açıldığını duyurdu. Bu, piyasadaki en popüler anlık mesajlaşma uygulaması için son aylarda en çok konuşulan ve en çok beklenen yeniliklerden biri. Ve şimdi, nihayet, WhatsApp kanalları burada.

Kanallar, belirttiğimiz gibi Telegram veya Instagram gibi diğer platformlarda zaten mevcut olan bir tür sanal ilan panosu gibi olacak. Bu işlevsellik, yöneticilerin metin, fotoğraf, video, çıkartma ve yeni WhatsApp anketleri aracılığıyla haberleri duyurmak için bir kanal oluşturmasına olanak tanır.

whatsapp kanallari

WhatsApp’ta kanal nasıl oluşturulur?

WhatsApp kanallarına katılmaya karar veren kullanıcılar, hem iOS hem de Android’de bilgileri anında basit, rahat ve verimli bir şekilde sunmak için tasarlanmış tek yönlü bir aktarım aracı olduğu için yönetici duyurularına cevap veremeyecektir.

Bugün, kişilerden ve kuruluşlardan önemli haberleri doğrudan WhatsApp üzerinden almanın basit, güvenilir ve gizli bir yolu olan Kanalları sunmaktan heyecan duyuyoruz. Aile, arkadaşlar ve topluluklarla yaptığınız sohbetlerden ayrı olarak takip etmeyi seçtiğiniz durumları ve kanalları bulacağınız “Yenilikler” adlı yeni bir sekmede kanallar oluşturuyoruz.

Görünüşe göre WhatsApp kanallarının yeni işlevselliği, kullanıcıların gizliliğini korumaya odaklanacak. Öte yandan, WhatsApp’tan, yöneticilerin kanallarının tüm takipçilerinin yönetimi üzerinde tam kontrole sahip olmasını da sağlamak istediler.

iOS ve Android için yeni WhatsApp kanalları özelliği ile ilgili en ilginç şey, kullanıcı arayüzünün tasarımıdır. Görünümü, yöneticilerin içeriklerini yayınladığı ve kullanıcıların takip ettikleri kanallarda gezinebildiği Twitter benzeri bir gönderi akışına benziyor.

Son zamanlarda WhatsApp, yüksek tanımlı fotoğraflar gönderme desteğini ve gönderilen mesajları düzenlemeye yönelik popüler işlevselliği de ekledi. Geliştiricileri, WhatsApp’ın en çok güncelleme ve iyileştirmeye sahip uygulamalardan biri olduğunu her zaman göstermiştir.

Bu kanalların işleyişi Telegram kanallarına benzer. Herhangi bir kullanıcı bir WhatsApp kanalına abone olabilir, ancak yalnızca söz konusu kanalın sahibi veya yöneticisi yazabilir. Bir kuruluşla veya bizi ilgilendiren belirli bir konuyla ilgili haberlerden haberdar olmanın bir yoludur. Geçmişe yalnızca son 30 gün içinde yayınlanan mesajlar kaydedilecektir.

Kullanıcılar, sanki bir sosyal ağmış gibi mesajlaşma uygulamasında kanal arayabilir ve istedikleri kanallara abone olabilecek. Bir kanalı takip edebilmek için sadece + butonuna basmanız yeterlidir. O andan itibaren, içinde yüklenen haberleri alacağız. Herhangi bir zamanda fikrimizi değiştirirsek, bir kanalı takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Özellik şimdilik Singapur ve Kolombiya’da kullanıma açıldı. Test süreci tamamlandığında daha çok ülkede ve tüm dünyada kullanıma sunulacak.