Steam Deck alternatifleri 2024

Steam Deck’in pek çok kişinin gönlünü fethettiğini biliyoruz, ancak fiyatı, kullanıcıların en iyi alternatifleri aramasına neden oluyor. Bu nedenle, piyasada ne gibi olasılıklar olduğunu araştırdık.

Steam Deck nispeten kısa bir süredir bizimle birlikte, ancak şimdiden ASUS gibi birçok şirketin dikkatini çekti. Bu çaptaki firmalar da işin içine girerse… bunun nedeni pazardaki fırsatları gördükleri içindir, bu yüzden ünlü AYANEO’dan biraz daha derine inmemiz gerekti. Logitech ve Razer, Steam Deck’e alternatifler konusunda el yükseltti, bu yüzden işler ciddileşiyor.

Steam Deck’in rakiplerini yerel olarak veya bulutta oyun oynamaya hazır Android ve Windows taşınabilir konsollar segmentinde aramaya karar verdik.

LENOVO Legion Go

LENOVO Legion Go

Legion Go çok yetenekli bir el cihazıdır ve Asus Ally’ye layık bir rakiptir. QHD çözünürlük ve daha büyük boyutlu ekran gibi birkaç yönden üstündür. Ayrıca düğmeler ve girişler seçiminin yanı sıra performansı da oldukça iyidir. Yine de, oldukça ağır ve ağır ve pil ömrü de harika değil.

ASUS ROG Ally

ASUS-ROG-Ally

Bizim için ASUS ROG Ally, en iyisi değilse de en iyi Steam Deck alternatiflerinden biridir. Nintendo Switch’i bir alternatif olarak düşünebiliriz, ancak Nintendo halkı ve oyunları için çok odaklanmış bir konsol olduğunu düşünüyoruz. Burada farklı platformlardan oyunları çalıştıran bir konsol arıyoruz.

Logitech G CLOUD

Logitech-G-CLOUD

Büyük bir bütçeniz yok mu? Logitech, NVIDIA GeForce Now, Steam ve Xbox Game Pass’te olduğu gibi tamamen oyun bulutu üzerinden oynamak için bir konsol olarak tasarlanan G CLOUD’unu size sunuyor. Elbette, keyfini çıkarmak için bu hizmetlerden herhangi birine abone olmanız gerekecek. Steam durumunda, gerekli olmayacaktır.

Nintendo Switch

Nintendo-Switch

Listedeki bir diğer seçenek de aşina olabileceğiniz bir konsol: Nintendo Switch. Doğal olarak, insanlar bu cihazı Steam Deck’e benzettiler, ancak bazı bariz farklılıklar var. Gerçekten de, bu PC oyunları için tasarlanmış bir cihaz değil, daha çok Nintendo oyunlarının keyfini çıkarmak için tasarlandı. Yine de Steam Deck’ten daha ucuzdur, daha büyük ve daha canlı ekrana sahip bir OLED modeli seçeneğiyle birlikte gelir ve birçok harika birinci taraf ve bağımsız oyuna ev sahipliği yapar.

Razer Edge

Razer-Edge

Razer Edge, harika, rahat bir avuçiçi oyun tabletidir. Muhtemelen halihazırda sahip olduğunuz telefondan daha iyi değildir, ancak bulut oyunlarını seviyorsanız ve kişisel telefonunuzu oyun oynamak için kullanmak istemiyorsanız, dikkate almanız gereken sağlam bir seçenektir.

Ayn Odin

Ayn-Odin

Konsepti Android ve bulut oyunlarına dayanan Hong Kong’dan Ayntec marka bir konsoldur. 256 GB SSD’nin Odin versiyonu var fakat donanımı göz önüne alındığında işinize yarayacağını düşünmediğimiz için tavsiye etmiyoruz.

ONEXPLAYER 2

ONEXPLAYER-2

Bu son konsolu hak ettiği için en iyi Steam Deck alternatiflerinden biri olarak listeledik. Bu bir konsol değil, iki denetleyicinin bağlı olduğu taşınabilir bir bilgisayardır (tıpkı Nintendo Switch gibi); ve 848 gram, neredeyse 1 KG!

AYANEO AIR Plus Mendocino

AYANEO-AIR-Plus-Mendocino

Bu markayı bilmelisiniz çünkü retro tarzlara sahip Windows tabanlı taşınabilir konsollarda tamamen uzmanlaşmıştır. AYANEO’nun AIR’i 3 versiyonda önermesinden çok etkilendik: Youth Level, Mendocino ve Flagship.

Razer Kishi V2

Razer-Kishi-V2

Steam Deck’te olduğu gibi bulut üzerinden veya öykünme yoluyla oyun oynamak için her zaman yeni bir cihaz satın almanız gerekmez. Razer Kishi V2 sayesinde, iPhone veya Android’inizi bu kontrol cihazına kolayca yerleştirebilir ve aksiyona geçmek için en sevdiğiniz bulut oyun hizmetini çalıştırabilirsiniz.