Hidroelektrik santralleri nasıl çalışır?

Enerjiyi verimli bir şekilde depolamanın ve en çok ihtiyaç duyulduğunda kullanmanın nasıl mümkün olduğunu hiç merak ettiniz mi? Özellikle elektrik olmak üzere muazzam enerji talebi olan bir dünyada yaşıyoruz. Buna göre pompalar yardımıyla açığa çıkarılan hidroelektrik gücü buluyoruz, bunun ne olduğunu biliyor musunuz?

Hidroelektrik, elektrik sistemlerinde önemli bir rol oynar. Bu, türbinlerdeki su akışını düzenleyerek esnek bir şekilde uyum sağlama yeteneği sayesindedir.

Bu özellik, kömür ve nükleer enerji kaynaklarına bağımlılığı en aza indirir; elektrik miktarındaki artış veya azalma anlarında talebi karşılar. Peki pompalar kullanılarak nasıl hidroelektrik güç üretilebilir?

Hidroelektrik nedir?

Elektrik üretmek için suyun yerçekimi potansiyel enerjisini kullanan bir depolama sistemidir. Elektrik tasarrufu ve üretimi için oldukça verimli bir yöntemdir.

Buna karşılık, aşağıdaki özelliklere dayanmaktadır:

 • Tesisinin farklı yüksekliklerde bulunan iki rezervuarı vardır.
 • Su depolama eylemi, talebin düşük olduğu dönemlerde kolaylaştırılır.
 • En yüksek tüketimin olduğu saatlerde enerji üretmek için sonradan bir kullanım vardır; böylece elektrik talebi karşılanabilir.
 • Bu işlem elektrik tüketse de suyun yüksek irtifada potansiyel enerji şeklinde depolanması sağlanır.

Hidroelektrik santraller nasıl çalışır?

Genellikle gece ve hafta sonları oluşan elektrik talebinin düşük olduğu saatlerde (yoğun olmayan saatler), termoelektrik santrallerin ürettiği düşük maliyetli enerjinin piyasa ihtiyacının üzerinde olan fazlası kullanılır.

 1. Aşırı güç, makine dairesinde bulunan bir motoru çalıştırır.
 2. Pompa çalıştırıldığında alt hazneden gelen su borular vasıtasıyla üst hazneye yükselir.
 3. Su, motorlu bir pompa grubu veya tesisin türbinleri vasıtasıyla yükseltilebilir. Tersinir olabilirler ve alternatörler tarafından çalıştırılan motorlar gibi çalışabilirler.
 4. Pompalama işleminin tamamlanmasının ardından, üst rezervuarda depolanan su, üretim döngüsünü yeniden başlatmaya hazırdır.

Hidroelektrik enerji üretimi ne için kullanılır?

Bu teknoloji yeni değildir ve zamanla geliştirilmiştir. Güç şebekeleri için büyük ölçekli bir depolama çözümünü temsil eder. Aynı şekilde, onlarca yıldır geniş çapta test edilmiş ve kullanılmıştır.

Pompalanan hidroelektrik güç, aşağıdakiler gibi büyük önem taşıyan başka yönler sağlar:

 • Arz ve talep dalgalanmalarını dengeleyerek elektrik şebekelerinin stabilizasyonu.
 • Aralıklı yenilenebilir enerji kaynakları, fazla enerjiyi depolayarak ve gerektiğinde serbest bırakarak entegre edilebilir.
 • Uygun yerlerde doğrudan uygulamalarla, birkaç on yıl boyunca kanıtlanmış olgun bir teknolojidir.
 • Elektrik piyasasında üretim fiyatlarını düşürme kapasitesi, gelecek vaat eden geleceğini teyit etmektedir.
 • Elektrik üretim fiyatlarını düşürebilecekleri gösterildi.
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla dahil edilmesini kolaylaştırırlar ve tabii ki çevresel sürdürülebilirliği desteklerler.