PaLM 2 nedir? Google’ın yapay zeka dil modeli

OpenAI, ChatGPT ile yapay zeka konusunda araştırma yapan tüm şirketlere modellerini bilinir hale getirmeleri için meydan okudu. Bu çalışmaların çoğu her zaman gizli ve kontrollü ortamlarda yürütülmüştür. Ancak ChatGPT, herkesin denemesi için bu yapay zekaların piyasaya sürülmesini zorunlu kıldı. Dolayısıyla PaLM 2’nin kamuoyuna duyurusu da bundan kaynaklıydı.

PaLM 2, Google tarafından oluşturulan yapay zeka dil modeli olan PaLM’nin ikinci versiyonudur. Daha doğrusu, Google AI bölümü tarafından. Tıp, robotik ve diğer bilimsel ve teknik disiplinlerle ilgili olarak küçük versiyonlarda ve pratik olarak gizli olarak eğitilen bu yapay zekadan elde edilen araştırmalar yayınlandı.

PaLM 2’nin önemi, önceki sürüme göre iyileştirmenin yanı sıra, Google’ın Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde halka sunduğu ve kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği chatbot Bard’ın arkasında olacak. Ve henüz Avrupa’da mevcut olmasa da, farklı yapay zeka geliştiricileri tarafından yürütülen savaşta bir öncesi ve sonrası olacak.

PaLM 2 nedir?

PaLM, Pathways Language Model’in kısaltmasıdır. 540.000 milyon parametreli transformatör tabanlı bir dil modelidir. Google AI tarafından desteklenen model, bütünüyle kullanılabilir veya 8 ila 62 milyar parametrenin daha küçük sürümleri üzerinde eğitilebilir.

PaLM’nin ilk ana sürümü Nisan 2022’de duyuruldu ve bu yılın Mart ayında dünyanın dört bir yanındaki araştırmacıların test etmesi için herkese açık bir API yayınlandı. Ve aynı yılın Mayıs ayında güncellemesi olan PaLM 2 duyuruldu.

İyileştirmeleri arasında daha hızlı, daha verimli olması ve Gecko, Otter, Bison ve Unicorn olarak adlandırılan dört farklı boyutta kullanılabilmesidir. En basit sürüm olan Gecko, mobil cihazlarda çalışabilir. Veri bağlantısı olmadan bile.

PaLM 2’deki yenilikler

PaLM 2’de üç ana yenilik var. Birincisi dil öğrenmiş olması. Çok dillidir. Bu, yüzün üzerinde dili desteklediği ve o dillerdeki soruları yanıtlayıp içerik işleyebileceği anlamına gelir. PaLM 2, gelişmiş dil yeterlilik testlerini bile tam notlarla geçiyor.

İkinci yenilik. Akıl yürütme; mantıksal akıl yürütme, sağduyu ve matematiksel akıl yürütme için daha büyük bir kapasiteye sahiptir. Ve üçüncü bir yenilik olarak Prolog, Fortran ve Verilog gibi diğer dillerde özel kod üretebilmesine rağmen, Python ve JavaScript gibi yaygın olarak kullanılan programlama dillerine hakimdir.

Tüm bu teknik yeteneklerin, Google’ın ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmesi için PaLM 2’yi güçlü bir aday haline getirdiği açıktır. Kullanıcı tarafından fark edilmeden yapay zeka eklenmesi. Yerel kullanıcılar için olduğu kadar şirketler, kamu kuruluşları veya eğitim ve araştırma kuruluşları için de çevrimiçi ekosisteminizi geliştirmenin bir yolu.

PaLM 2’nin geleceği ve kullanım alanları

OpenAI’nin ChatGPT ile başlattığı ve Microsoft’un Bing arama motoruna, ofis aracı Office’e ve Windows 11 işletim sistemine entegre ettiği trendin ardından Google, PaLM 2’yi ürün ve işlevlerine entegre edecek.

Google araçlarının işletme sürümü olan Workspace’te PaLM 2, Gmail ve Google Dokümanlar’da metin oluşturmanıza ve Google E-Tablolar’da bilgi ve verileri düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca PaLM 2, Bard’ı çalıştıracak. Bu, Google’ın otomatik sohbetiyle ilgilidir ve bu, her türden soru ve istek sormanıza ve yakın ve pratik bir insan diliyle kesin, düzenli ve hazırlanmış yanıtlar almanıza olanak tanır. Öte yandan PaLM 2’nin tıp ve güvenlik konularında uzmanlaşmış Med-PaLM 2 ve Sec-PaLM olmak üzere iki versiyonu olacak. Bununla birlikte, bu son iki nokta, sıradan kullanıcının ulaşamayacağı, her iki profesyonel alana odaklanmıştır.

PaLM 2’nin Bard and Workspaces’e entegrasyonu, akıllı bir asistana sahip olmak anlamına gelir. Bilgi sağlamanın yanı sıra e-posta yazma ve gönderme, belge yazma, metinleri özetleme veya büyük miktarda veriyi bir kişi için daha kolay sindirilebilir hale getirmek için işleme gibi görevleri de yerine getirebilen asistan. Bütün bunlar, bizim ondan istediklerimizden ve ona sunduğumuz ya da kendisinin eriştiği içeriklerden öğrenmesi sayesindedir.

Arama motorları internette arama yapma şeklimizi değiştirdiyse, PaLM 2 gibi yapay zeka modelleri de günlük hayatımızda çalışma veya belirli görevleri yerine getirme şeklimizi değiştirecek. Yalnızca hepimizin bu yapay zekalara erişimi olduğunda göreceğimiz büyük değişiklikler.