Google Şifre Yöneticisi güvenilir mi?

Şifrelerimizi çevrimiçi ortamda korumanın önemi, eğer yanlış ellere geçerlerse finansal istikrarımızın, kişisel yaşamımızın ve hatta çalıştığımız şirketin güvenliğinin bile riske girebilmesidir. Neyse ki, bir şifre yöneticisi ile şifrelerinizi hatırlamak kolay olmakla kalmayacak, aynı zamanda onları olası tehditlerden de uzak tutabileceksiniz.

Google Şifre Yöneticisi en iyi seçenek mi?

Bu, tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayan bir araçtır. Google Chrome ile entegre olduğundan aynı zamanda Google hesabınızla da ilişkili olduğundan herhangi bir cihazdan uygulamalara veya web sitelerine giriş yapmanızı kolaylaştırır.

Bu anlamda bir web sitesine kayıt olduğunuzda bu araç size şifrenizi ve kullanıcı adınızı kaydetme imkanı verir. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda otomatik olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, kullanıcıların çevrimiçi güvenliklerini iyileştirmelerine olanak tanıdığı için en iyi Google uygulamalarından biridir. Örneğin, unutma riski olmadan her platform için farklı bir şifre kullanabilirsiniz.

Google şifre yöneticisinin avantajları

  • Bu şifre yöneticisi arka plan güvenliği sağlar. Bu şekilde, güvenliği ihlal edilmiş bir şifre bulursa sizi bilgilendirecek ve şifreyi yalnızca birkaç adımda değiştirmenize yardımcı olacaktır.
  • Güvenliğinizi artırmak için şifreleme yoluyla ek bir önlem eklemenize olanak tanır. Bu, siber saldırılardan kaçınmak için şifrelerinize yalnızca sizin erişebilmenizi sağlar.
  • Daha önce başka şifre yöneticileri kullandıysanız Google, anahtarlarınızı içe aktarmanıza izin verir. Ayrıca, bir şey güvenli görünmüyorsa sizi bilgilendirecektir.
  • Bu yönetici Chrome web tarayıcısına ve Android cihazlara entegre edilmiştir. Bu anlamda, onu yükleme veya belirli bir uygulamayı indirme konusunda endişelenmemelisiniz.
  • Bu araç sizin için otomatik olarak güçlü şifreler önerir. Rastgele olduğundan kişisel verilerinizin olası şifrelerinizle ilişkilendirilme ihtimali de ortadan kalkar.
  • Bir cihazda saklanan şifreler, aynı Google hesabına sahip olan herkesle otomatik olarak senkronize edilir.
  • Diğer şifre yöneticilerinden farklı olarak ana avantajlarından bir diğeri de tamamen ücretsiz bir araç olmasıdır.

Google şifre yöneticisinin dezavantajları

  • Bir Google ürünü olduğundan diğer tarayıcılarla uyumlu değildir.
  • Masaüstü yazılımıyla çalışmaz.
  • Şu an için şifrelerinizi güvendiğiniz kişilerle paylaşmanıza imkan veren bir özellik bulunmuyor.

Özetle Google şifre yöneticisini kullanmanın avantajları çok daha önemlidir. Özellikle tarayıcınız yaygın olarak kullanıldığı için. Bu sayede internette gezinirken şifrelerinizin güvende olduğundan, hatırlandığından ve Google sunucuları tarafından korunduğundan emin olabilirsiniz.