Sanal, artırılmış ve karma gerçeklik nedir?

Sanki gerçekten oradaymışsınız gibi sanal dünyaları keşfedin. Hareket halindeyken size eşlik eden gerçek zamanlı bilgilerle çevrenizdeki dijital arayüzleri görün. Özel gözlüklerle içini görürken bir hastayı ameliyat edin. Bu üç deneyim, sırasıyla sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin ne olduğunu tanımlar. Yıllarca süren ve şimdi ilk elden deneyimlenecek kadar olgunlaşmış bir geleceğin üç örneği.

Metaverse’yi daha önce hiç görmediğimiz kadar sürükleyici ve gerçekçi bir simülasyon haline getirecek bu üç teknoloji, şirketlerin, araştırmacıların ve dijital ortamlarda yürümemize, oyun oynamamıza zaten izin veren teknolojiler sayesinde yıllardır gelişiyor.

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik arasındaki farkları öğrenmek için, bunların nelerden oluştuğunu ve bize neler sağladığını tek tek inceleyeceğiz. Hem eğlence açısından hem de profesyonel olarak. Video oyunlarının ve metaverse’lerin eğlencenin ötesinde olduğundan, bu teknolojiler uzaktan kumanda, kaza önleme, bilimsel araştırma veya uzay keşfi gibi alanlarda çok faydalıdır.

Sanal Gerçeklik: Meta Evrenin İçinde

Sanal gerçeklik (VR kısaltması için), bu üç teknolojiden en aşina olduğumuz teknolojidir. Onlarca yıldır var oldu, ancak o anın teknolojisi mevcut olanlar gibi hiper-gerçekçi grafiklere izin vermediğinden sonuç biraz kabaydı. Ayrıca hareket etmeyi mümkün kılan kasklar ve diğer fiziksel unsurlar ağırdı ve fazla hareket özgürlüğü sunmuyordu. Ama bugün bu değişti.

Kendimizi anlamak için sanal gerçeklik, 3D görüntülerle yeniden yaratılan dijital dünyalarda olmamızı mümkün kılıyor. Gerçek dünyada olmayan ancak birinci şahısta çok yüksek düzeyde gerçekçilik ve sürükleyicilikle deneyimlediğimiz görüntüler ve sesler. Bilimkurgu, bu konuyu ve gerçeği kurgudan ayırmanın güçlüğünü çokça ele almıştır. Şu anda bu sorunu yaşamıyoruz.

Elde ettiğimiz şey, avatarlara bürünmek ve onları uzaktan kontrol etmektir. Metaverse gibi sanal dünyalarda seyahat etmek, diğer insanlarla etkileşim kurmak ve o metaverse programlamasının izin verdiği her şeyi yapmak. Gerçek dünyadaki deneyimlerimizi sınırlayan kurallar olmadan.

Şu anda farklı markalardan çok çeşitli sanal gerçeklik gözlükleri ve başlıkları bulunmaktadır. Hepsinde video oyunları ve sürükleyici deneyimler kataloğu bulunur. Buna ek olarak, farklı şirketler, sanal gerçeklik gözlükleriyle veya gözlüksüz olarak keşfedilebilen, bazıları zaten mevcut olan metaverse’ler üzerinde çalışıyor.

Artırılmış gerçeklik: gerçek dünyada sanal

Sanal gerçeklik, sanal dünyada hareket etmemize izin veriyorsa, artırılmış gerçeklik (AR kısaltması için) sanal öğeleri bizi çevreleyen gerçek dünyayla bütünleştirir. Başka bir deyişle artırılmış gerçeklik, yaşadığımız dünyadaki deneyimlerimizi zenginleştiriyor. Ve tıpkı sanal gerçeklik gibi, uzun zamandır bundan zevk alıyoruz.

Televizyonda, ekrandaki afişler, artırılmış gerçekliğin öncüsü olarak kabul edilebilir. Özellikle bir spor yayını sırasında gördüğümüz ve neler olup bittiğini daha iyi anlamamıza yardımcı olan sanal unsurlar, oyuncuların performansları, sahadaki konumları vb.

Ancak artırılmış gerçekliğin en verimli olduğu yer cep telefonları. Birkaç on yıl önceki bilgisayarlardan daha güçlü olan mevcut akıllı telefonlar sayesinde, akıllı telefonumuzun ekranı ile sokakta Pokémon avlayarak yürüyebilir, bilmediğimiz dillerde yazılmış posterleri ve tabelaları çevirebilir veya grafik göstergeler sayesinde bir adres bulabiliriz.

Artırılmış gerçeklik, nesnelerin, avatarların, işaretlerin veya etkileşimli arayüzlerin gerçek dünyaya dahil edilmesini sağlar. Böylece kaybolmadan kültürel faaliyetlerde bulunabilir, telefonunuzla açık alanda oynayabilir veya dünyayı dolaşabilirsiniz. Üstelik ek gözlüğe veya cihaza ihtiyaç duymama avantajıyla. Yine de, artırılmış gerçeklik gözlükleri şeklinde bazı yaklaşımlar olmuştur, ancak cep boyutunda akıllı telefonlarımıza rakip olacak bir model henüz elde edilememiştir.

Karma gerçeklik: her iki dünyanın da en iyisi

Karma gerçeklik, bahsettiğimiz üç teknolojiden en az bilineni olabilir. Ve sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik unsurlarına sahip olduğu için onları birbirinden ayırmak zor. Bazıları karma gerçekliği (MR kısaltmasıyla) gelişmiş artırılmış gerçeklik olarak adlandırır. Bunun nedeni, gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştirmesidir.

Sonuç olarak, fiziksel unsurlarla sanal bir şekilde etkileşime girebilir veya gerçek dünyada gördüğümüz sanal nesnelerle etkileşime girebiliriz. Filmlerde ve fütüristik bilim kurgu dizilerinde görebildiğimiz, günden güne yaşam biçimimizi zenginleştirecek bir füzyon. Evimizin herhangi bir mobilyasında veya duvarında bir spor karşılaşmasını veya filmi izlemek, almak istediğimiz bir ürün hakkında sadece dokunarak bilgi almak veya evimizdeki bir aleti tamir etmek gibi birçok örnek var.