İş görüşmesinde nasıl iyi bir izlenim bırakılır?

Özgüven huzur yaratır ve bu da kendinizi doğal bir şekilde ifade etmenizi sağlar. Bu yönler bir iş görüşmesinde temeldir. Becerileriniz ve bilginiz hakkında sakin ve kendinden emin bir şekilde konuşmayı başarırsanız, büyük bir etki yaratacaksınız.

Bununla birlikte, şansınızla ilgili hala biraz kaygınız varsa, bu durumlarda güvenliğinizi nasıl güçlendirebilirsiniz? Başarılı bir iş görüşmesi için size bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Görüşmeden günler önce, size neler sorabileceklerini tahmin edebilirsiniz. Ve bundan önce ne cevap vermeli? En iyisi mi olacak? Bu ipuçları, uzun zamandır beklenen o anı en iyi şekilde yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Her biri üzerinde çalışın ve işlerin nasıl yürüdüğünü göreceksiniz.

1. Hazırlık: şirketi araştırın

Şirket hakkında bilgi edinmek, görüşme sırasında daha güvenli bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır. Ancak bunu yapmadan önce, oynayacağınız rolün ne olabileceğini internette araştırın. Yani, sizden ne bekleyebilirler?

Ayrıca, bölgenizdeki arkadaşlarınızla ve profesyonellerle iletişime geçin ve onlara şirket hakkında sorular sorun. Misyonları, vizyonları, değerleri ve çalışma kültürleri hakkında bilgi edinin. Ayrıca sosyal ağlarına ve web sitelerine bakın. Bu size nasıl çalıştığı hakkında ipuçları verecektir.

Bilginin ve çalışmalarınızın asıl gücünüz olduğunu unutmayın. Ne kadar çok bilirseniz, mükemmel bir görüntü bırakmak için o kadar çok araca sahip olursunuz.

2. İş görüşmeniz için nasıl giyinmelisiniz?

Seçtiğiniz giysi türü çok önemlidir, çünkü sözlü olmayan dilinize ek olarak çok iyi bir ilk izlenim bırakacaktır. Bu nedenle, şirketin sahip olduğu formalite düzeyine rehberlik edin. Bir kıyafet kuralı olsa bile, içinde en rahat hissettiğiniz şeyi seçin.

Aksine, şirket soyunma odasında çok fazla serbestliğe izin verirse, her şey sizin için daha kolay olacaktır. Önemli olan, kıyafetlerinizin şirketin başkaları nezdinde yansıtmak istediği imajla tutarlı olmasıdır.

3. Dakik olun

Dakik olmak için evden vaktinden önce ayrılmak en iyisidir. Bunun nedeni, yolda neler olabileceğini bilmemenizdir. Ulaşım rotasını ve programını kontrol edin. Zamanından çok daha erken varırsanız, onların sizi beklemesini beklemeniz tercih edilir.

4. Her şeyden önce yeteneklerinize güvenin

Görüşmeye girmeden önce korku ve endişelerden kurtulun. Yeteneklerinize ve önceki hazırlığınıza güvenin. İşverenin diyaloğu başlatmasına izin verin ve sıra size geldiğinde dürüstçe cevap verin.

Ayrıca, bir soruyu cevaplamak için birkaç saniye daha ayırmanız gerekirse, bunu yapın. İşverenler, hepsini yanıtlamanın kolay olmadığını bilir.

5. Kendiniz olun, iş görüşmesinde kişiliğinizi gösterin

Kendinizi olduğunuz gibi göstermekten korkmayın. En kötüsü rol yapmak olabilir. Bunun ne olmadığınızı göstermekle ilgili olmadığını unutmayın, bu size ve şirkete gelecekte zarar verebilir. Çünkü? Çünkü gerçekte var olmayan birini işe alacaklar.

Kişiliğinizi ve sahip olduğunuz tüm değeri gösterin. Bu şekilde, pozisyonda kalırsanız, erdemleriniz birlikte çalıştığınız diğer insanlarla tatmin edici bir ortam yaratmayı başaracaktır.

Şimdi, mülakattan önce size ne sorabilecekleri mutlaka aklınızdan geçecektir. Bu sık sorulan sorular, daha fazla hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir iş görüşmesinde sıkça sorulan sorular

Bir iş görüşmesinde sorulacak sorular ve olası cevapları, büyük ana götüren yinelenen düşüncelerdir. Bu nedenle, size bazı olasılıklar göstereceğiz. Böylece, daha fazla güvenliğe ve kendinize çok daha fazla güvene sahip olacaksınız.

  • Neden burada çalışmak istiyorsunuz? Kurum kültürünü ve projelerini araştırarak iyi sebepler veriniz. Pozisyonla ilgili neyi sevdiğinizi vurgulayın ve bunu iş başvurusunun yönleriyle birleştirin. Cevabınızın iki dakikadan fazla sürmediğinden emin olun; somut olun.
  • Zayıf noktalarınız nelerdir? tipik bir sorudur. Size pahalıya mal olabilir ama dürüst olun, insanız unutmayın. Birkaç zayıflığı kabul edin ve her gün gelişmeye çalıştığınızın farkında olduğunuzu onaylayın.
  • Ne kadar kazanmayı bekliyorsunuz? soru zor olsa da, yeteneğinizi rakamlarla değerlendirmelisiniz. Buna gerçek bir cevap verebilmek için mesleğinizin maaş aralığını araştırın.
  • Hayalinizdeki meslek nedir? Bunu size soruyorlarsa, şirketin pozisyonun gerçekten sizin için ideal olup olmadığını öğrenmek istemesindendir. Bu pozisyonda ne katkıda bulunacağınızı yanıtlamaya odaklanın. Şirkette büyüme kapasitenizi göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Beklenen an geldi. İş görüşmenizi yapacaksınız ve hazırlık size güvenlik ve kendinize güven verecektir. Motive kalın, kişiliğinizdeki en iyiyi ortaya çıkarın ve yarattığınız etkiyi göreceksiniz.