Dizüstü bilgisayar soğutma yöntemleri

Dizüstü bilgisayarınızın çok ısındığını fark ettiniz mi? Bu, kısa vadede ilgilenmezseniz performansını etkileyebilecek yaygın bir sorundur. Neyse ki, çalışma alanınızı değiştirmekten bir soğutma aksesuarı almaya kadar düşünebileceğiniz birçok çözüm var. Devamında, size dizüstü bilgisayarın sıcaklığını nasıl azaltacağınızı öğretiyoruz.

Dizüstü bilgisayar sıcaklığı nasıl düşürülür?

Dizüstü bilgisayarınızın aşırı ısınmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında şunları buluyoruz:

  • Ortam: Bulunduğunuz yerde yüksek sıcaklık varsa bu, ekipmanın sıcaklığını yükseltebilir.
  • Engellenen hava akışı: dizüstü bilgisayarların uygun havalandırmaya ihtiyacı vardır. Hava akışı kir veya başka nedenlerle engellenebilir.
  • Yazılım: Cihazın performansı düşükse, uzun süreli kullanımdan sonra sıcaklığının artması muhtemeldir.

Artık, dizüstü bilgisayarın sıcaklığının nasıl düşürüleceğini öğrenmek, bakımında çok önemlidir. Bunun nedeni, aşırı ısının bilgisayar bileşenlerine zarar verebilmesidir. Sonuç olarak, zamanla işlevselliğini kaybedebilir. Sonuç, düşük performansa sahip yavaş bir bilgisayar olacaktır. Bu nedenle, bu sorunu önlemek için uygulayabileceğiniz bazı basit çözümler sunuyoruz.

Düşük maliyetli çözümlerle dizüstü bilgisayarın sıcaklığı nasıl düşürülür?

Ana ve en ekonomik çözüm, ekipmanın uygun şekilde havalandırılmasını sağlamaktır. İşte bazı faydalı uygulamalar:

  1. Yastıklı yüzeylerden kaçının. Örneğin, battaniyeler, kilimler, yastıklar veya giysiler. Bu nesneler yalıtkan görevi görür, bu nedenle uygun havalandırmayı engeller.
  2. Havalandırma için dizüstü bilgisayarı uygun bir açıyla yükseltin. Bu durumda laptop sehpaları çalışma yüzeyinin üzerine yerleştirmek için oldukça kullanışlıdır.
  3. Çalışma alanını mümkün olduğunca temiz tutun. Toz, bu ekipmandaki havalandırmanın engellenmesinin ana nedenlerinden biridir. Aslında, kirin neden olduğu havalandırma deliklerini tıkamamak için dizüstü bilgisayarın yüzeyinin sık sık temizlenmesi önerilir.

2 yazılım ve konfigürasyon çözümü

Önceki tavsiyeleri uygulamanıza rağmen beklenen sonucu alamadıysanız, ekipmanın yazılımını ve yapılandırmasını kontrol etmelisiniz. Aşağıda, bu hususları dikkate alarak dizüstü bilgisayarın sıcaklığının nasıl düşürüleceğini bilmek için birkaç çözüm verilmiştir:

  • Dizüstü bilgisayarın performansını ve teknik özelliklerini analiz edin. Pekala, bazı programları çalıştırmak ek ısınmaya neden olabilir. Bu durumlarda en basit ipuçlarından biri, özellikle bilgisayarın pili azaldığında ekranın parlaklığını azaltmaktır.
  • Casus yazılımlar ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğradığında performansı ciddi şekilde etkilenebileceğinden, dizüstü bilgisayarınızın güvenliğini değerlendirin. Bunun nedeni, virüslerin çok fazla enerji tüketen işlemleri etkinleştirme yeteneğine sahip olmasıdır. Sonuç olarak, bunlar kullanımdan sonra sıcaklıklarını yükseltmeyi başarır. Başlamak için ücretsiz hizmetleri kullanabilirsiniz, üçüncü tarafların bu yazılımı dizüstü bilgisayarınıza yüklemesini önleyen bir antivirüsünüz olduğundan emin olun.

Soğutma aksesuarları ile 2 çözüm

Soğutma aksesuarları ısıyı emer ve kolayca dağıtır. Daha erişilebilir çözümlerden bazıları şunlardır:

  • Soğutma standları: En erişilebilir aksesuarlardan biri. Dizüstü bilgisayar ile çalışma yüzeyi arasında kalan bir altlık veya altlık olarak tasarlanmıştır. Ana işlevi, en aktif bileşenlerden ısı çıkarmaktır.
  • Isı emiciler: İşçilik nedeniyle daha yüksek bir yatırım gerektirebilir, ancak daha iyi sonuçları garanti eder. Bu, fana benzer şekilde çalışan yerleşik bir cihazdır. Bu durumda, havayı bir termal iletken boyunca hareket ettirir.

Son olarak, bu çözümler hala aşırı ısınmayı engellemiyorsa, en iyisi bir profesyonele gitmektir. Ekipmanın durumuna genel bir bakışla, ısınmasının ana nedenine karşı hareket ederek dizüstü bilgisayarın sıcaklığının nasıl düşürüleceğini belirlemek mümkün olabilir.