Nükleer füzyon enerjisi nedir?

Dünyamız sürekli büyük bir dinamizm ile hareket etmektedir. Dünyayı daha iyiye götürmek için sera gazı emisyonlarının etkisini en aza indiren temiz enerjiye büyük kaynak ayrılmıştır. Bu anlamda, daha az kirli bir gezegen için bir gelecek için çalışma konusunda ilerleme kaydediliyor. Bu nedenle yeşil enerjiye ek olarak nükleer füzyon enerjisi de böylesine önemli bir görev için bir alternatiftir.

Nükleer füzyon enerjisi hakkında duyuru

13 Aralık 2022’de ABD Enerji Bakanlığı, nükleer füzyondan elde edilen enerjide bir atılım olduğunu duyurdu. Bu şekilde bilim dünyası, neredeyse hiç karbondioksit veya diğer kirletici türlerini salmayan sürdürülebilir enerji geliştirmek için önemli bir adım attı.

Haber, Kaliforniya’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamları tarafından yürütülen araştırmaya odaklandı. Elde edilen sonuç “net enerji kazancı” idi. Enerji Bakanı Jennifer Granholm’a göre bu, füzyon ateşlemesiyle sağlandı. Bu terim, ilk enerjiden daha büyük bir nihai enerjiye sahip bir reaksiyona dönüşür.

Deney ile kontrollü bir ortamda iki hidrojen atomu arasındaki füzyon reaksiyonu başarıyla gerçekleştirildi. Ve bu tür dinamikler, yakıt yakmadan muazzam miktarda güç üretti. Hatta bu fenomenin, küçük ölçekte, yalnızca yıldızlarda ve güneşte bulunan koşulları tekrarladığına dikkat çekiliyor.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, nükleer füzyon enerjisindeki bu gelişmenin uzun zamandır beklenen sıfır karbona giden yolu açtığını doğruladı. Bu araştırma başarılı bir şekilde ilerlerse, aşağıdakilerin üretimi için kullanılabilir:

  • Elektrik.
  • Ulaşım.
  • Yakıtlar.
  • Enerji.
  • Ağır sanayi.
  • Ve daha fazlası.

Nükleer füzyon enerjisi deneyi

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan dünyanın en büyük lazer sistemi kuruldu. 192 lazer, karabiber büyüklüğünde bir yakıt peleti içeren bir kaba hedeflendi. Bu parçacık özellikle döteryum ve trityumdan (ekstra nötronlu hidrojen elementinin iki versiyonu) oluşuyordu.

Böyle bir nükleer füzyon enerji reaksiyonunda üretilenler arasında öne çıkıyor:

  • Lazerler teneke kutuya çarptığında, yakıt peletini ısıtan ve sıkıştıran X-ışınları üretilir. Bu, kurşun yoğunluğunun yaklaşık 20 katı ve 5 milyon Fahrenheit derecenin üzerinde gerçekleşir.
  • 2.05 megajoule enerji üretildi ve konteynere yönlendirildi.
  • Isıtma sıcaklığı üç milyon santigrat dereceye ulaştı.
  • Son olarak, 3,15 megajoule enerji üretimi için koşullar yaratıldı. Buna net kâr denir: etkileyici bir artış.

Araştırmacılar, 1’lik bir kazancın, füzyon işleminin lazerler tarafından iletilen enerjiden daha fazla enerji saldığını ima ettiğini ortaya koyuyor. Görüldüğü gibi, bir zafer olarak kabul edilen bir enerji artışı oldu. Bu tür bir reaksiyonun bir gün bir enerji kaynağı olabileceği potansiyelini doğruluyor. Yani misyon, laboratuvarda elde edilenleri büyük ölçekte ele almaktır.

Nükleer füzyon enerjisi avantajları

Laboratuvar düzeyinde bir proje olmasına rağmen, tüm bunların neredeyse sınırsız karbonsuz enerji sunulmasına izin vermesi bekleniyor. Başka bir deyişle, fikir fosil yakıtların ve diğer geleneksel enerji kaynaklarının yerini almaktır. Onlarca yıl sürse de, nükleer füzyon gücünün evlerde ve işyerlerinde geliştirilmesi amaçlanıyor. Ek olarak, ana girdisi, gezegenimizde oldukça bol bulunan hidrojendir.

Öte yandan, bir nükleer füzyon santrali havayı kirletmeyecek ve nükleer santrallere kıyasla çok az atık üretecektir. Kısacası, zamanla daha temiz ve daha sürdürülebilir bir gezegene sahip olurduk.

Nükleer füzyonun geleceği

Nükleer füzyon gücüyle elektriğe sahip olmadan önce üstesinden gelmeniz gereken birçok engel var. Yukarıdakilere ek olarak, devlet ve özel şirketler tarafından önemli bir yatırım gerekecektir. Ancak, dünya çapındaki diğer laboratuvarların da aynı amaç için çalıştığını belirtmek gerekir. Kısacası Kaliforniyalı bilim adamlarının başardıkları, füzyon rüyasının gerçekten de mümkün olduğunu doğruluyor.