Kartal ve Maltepe sahiline yüzlerce yeni bank

Kartal ve Maltepe sahilinde yer alan banklar yenilendi. Eski oldukları için zamanla çürüyen bankların yerine yepyeni banklar kondu. Mevcut banklar yenilenirken, sayısı da arttırıldı. Öncesinde çok daha az bank bulunurken, şimdi yüzlerce bank var.

Kartal merkezden Maltepe Yalı Mahallesi’ne kadar olan sahil şeridi, özellikle banklarda oturarak dinlenmek ve sohbet etmek isteyenler için birebirdir. Ancak sahilde banklar uzun yıllardır bakımsız oldukları için artık hava koşullarına karşı dayanımını yitirerek çürük hale gelmişti.

Sahildeki banklardan sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), son yıllarda tüm kırık, dökük ve çürük bankları yenileriyle değiştirdi. Hatta yenileriyle değiştirmekle kalmadı, sayılarını da arttırdı. Daha önce çok az olan bank sayısı, şimdilerde binlerce oldu. Kaldırılan çürük bankların yerine, aynı yerlere yenileri kondu ve daha fazla bank alanı yapılarak sayıları arttırıldı.

Kartal’dan Maltepe’ye kadar sahildeki bankları saymaya çalıştım. Yol gittikçe her adım başı nerdeyse bank var, hepsinin yanında çöp kutusu var ve sayı bine yaklaşınca saymayı bıraktım. Sadece sahil tarafında değil, Dragos’ta yolun ağaçlık tarafına da çok sayıda bank yerleştirilmiş.

Sahildeki bankların üstünde yazan tarih genellikle 2021 yılından başlıyor. Bu, bankların 2021 yılından itibaren üretildiği ve sahile konduğu anlamına geliyor. Daha sonra konan banklarda ise konduğu yılın tarihi yer alıyor. Peki sizce hangi banklar daha güzel? İşte çürük ve kuş pisliğinden rengi bile değişen eski banklar ve gıcır gıcır yeni banklar:

kartal maltepe oturma banklar 1
Yeni banklar - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
kartal maltepe oturma banklar 2
Yeni banklar - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Yukarıda da görüldüğü gibi yeni banklar gıcır gıcır. Görüntüsünden bile kalitesi anlaşılıyor. Peki eskiden nasıldı? İşte aşağıda görebilirsiniz. Çürük, eski, kuş pisliğinden rengi değişmiş, kırık, dökük ve bakımsız banklar. Şimdi tamamı kaldırıldı ve yerlerine yenileri yerleştirildi.

kartal maltepe eski banklar 3
Eski banklar - 2019
Fotoğraf lisansı: Kartal 24