Kayıtlı IMEI bilgisi bulunmamaktadır hatası

Yurt dışından telefonu getirdiniz, belirlenen kayıt ücretini ödediniz ve IMEI bilgileri ile kayıt yaptırdınız. Bu da yetmedi, telefon kimin pasaportuyla kayıt edildiyse hattınızı da onun üstüne geçirdiniz. Yine de telefona hat gelmedi mi? İşte bu konuda ne yapmanız gerektiğini açıklıyoruz…

Yurt dışından aldıkları telefonları başkasının pasaportuna telefon kaydetmek isteyen vatandaşlar, son zamanlarda e-Devlet sitesi üzerine hat eşleştirme yaparken bu hata ile karşı karşıya geliyor.

hat eşleştir

Aslında bu sorunun çözümü çok basit. Telefon hattınızı aynı operatör şirketi içinde kişiden kişiye devretmeniz durumunda, devir işlemleri kısa sürede hallolacaktır. Farklı operatöre geçiş birkaç gün rötara neden olabilir. Bu sorun değil, ancak konunun IMEI ve e-Devlet kısmına dönmek istiyorum.

Hat eşleştirmede IMEI hatası çözümü

Telefonu getirdiniz, IMEI kaydı yaptınız ve parayı yatırdınız, hattı transfer ettiniz ve mobil hat sorgulama sayfasında hattın üstünüze geçmiş olduğunu kontrol ettiniz… İşlem bununla sınırlı değil. e-Devlet sitesine giriş yapıp hat eşleştirme yapmanız gerekiyor.

kayitli imei bilgisi bulunmamaktadir

Hat eşleştirme her zaman gerekmeyebilir. Bazı durumlarda sistem otomatik işler. Ancak otomatik işlemezse, hat eşleştirme talebi yapmanız gerekiyor. Bu arada hat eşleştirme sırasında “Kayıtlı IMEI bilgisi bulunmamaktadır hatası” almanız bir soruna işaret etmiyor. Şimdi yapmanız gerekenleri sıralıyorum:

  1. Hat eşleştirme sayfasına girin: e-Devlet BTK hat eşleştirme
  2. Telefon numaranızın listede olup olmadığını kontrol edin.
  3. Telefon numaranız listede yoksa, “Hat eşleştirme” düğmesine basın.

Hat eşleştirme düğmesine bastığınız vakit, “imei aynı bilgiler ile kayıt mevcuttur” hatası alacaksınız. Ancak bu sorun değil, eşleşen hatlar için manuel olarak güncelleme talebi göndermeniz oldunuz. Bugün artık elinizden hiçbir şey gelmez. Ertesi sabahı beklemelisiniz. Sabah mesai başlangıcı ile sistem kendini yeniliyor ve hat eşleştirme listesi de güncelleniyor.

Kısaca yapmanız gereken şeyler bunlar. BTK 123 telefon edip boşuna telefonla zaman kaybetmeyin. Bu işlemleri yapın ve sistemin kendini yenilemesini bekleyin. Aynı durum bende de oldu ve bu şekilde çözüldü. Umarım siz de kısa sürede çözersiniz. Bu arada eğer eSIM IMEI nosu görünmüyorsa, sorunun çözülmesi için BTK’ya başvurmanız gerekiyor.

Tüm bunları yapsanız bile, hat eşleştirme sayfasında telefon numarası görünse bile, telefona hat gelmesi için en az 12 saat beklemeniz gerekebilir.