Ripple (XRP) Zaferi Stellar’a (XLM) Yaradı!

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, piyasanın popüler kripto para birimlerinden olan Stellar (XLM) fiyat beklentisi konusunda bir yazı kaleme aldı.

XLM Yorumları

4 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 21. kripto para birimi olan Stellar (XLM) yazının yayına hazırlandığı sırada 0,15 dolardan işlem görüyor. COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde belirtildiği gibi XLM fiyatı, bir federal yargıcın halka açık borsalardaki bireysel XRP satışlarının ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediğine karar verdiği 13 Temmuz’dan bu yana yüzde 60’ın üzerinde arttı.

Buna ek olarak uzman isimler XRP ve XLM arasında bir korelasyon olduğunu düşünüyor. 23 Temmuz itibariyle, iki token arasındaki korelasyon katsayısı 0,95 idi ve bu durum bir şekilde birlikte hareket ettiklerini gösteriyor olabilir. XLM ve XRP piyasalarındaki fiyat eğilimleri, Stellar’ın Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb tarafından kurulan bir Blockchain ödeme projesi olduğu göz önüne alındığında, genellikle birbirini yansıtabilir. Örneğin, Ripple ile ilgili açıklamadan bu yana XRP’nin fiyatı da yaklaşık %60 arttı.

Ek olarak token, 200 haftalık üstel hareketli ortalaması ve 0,164 dolar yakınında yatay bir çizgiden oluşan güçlü bir direncin kesiştiği noktada işlem görüyor. Göstergeler, XLM’nin önümüzdeki haftalarda keskin bir fiyat düzeltmesinden geçme ihtimalini arttırabilir.

Stellar (XLM) Nedir?

XLM (Stellar Lumens), 2014 yılında Jed McCaleb tarafından oluşturulan ve Stellar Development Foundation (SDF) tarafından yönetilen bir kripto para birimidir. XLM, açık kaynaklı bir ödeme protokolü ve ağının yerel kripto para birimidir.

XLM, geleneksel finansal sistemler ve sınır ötesi ödemelerde kullanılan köprü görevi görmeyi amaçlayan bir platform olarak tasarlanmıştır. Amacı, düşük ücretlerle hızlı ve güvenli para transferlerini kolaylaştırmaktır. Bu yüzden Stellar, özellikle finansal hizmetlere ve düşük gelirli bölgelere erişimi artırmayı hedefleyen bir projedir.

Stellar ağı, konsensüs mekanizması olarak Federated Byzantine Agreement (FBA) kullanır. Bu, ağın güvenilirliğini ve güvenliğini sağlamak için kullanıcıların ve düğümlerin birbirleriyle anlaşmasını gerektiren bir sistemdir.

XLM token’ı, Stellar ağı içinde değeri ve ödeme aracı olarak işlev görür. Gönderenin yerel para birimini başka bir para birimine anında ve düşük maliyetle çevirmesine olanak tanır. Bu nedenle, kripto para birimi, uluslararası para transferleri ve düşük ücretli ödemeler için tercih edilen bir seçenek olabilir.