Bulutlarda elektrik nasıl oluşur?

Elektrik enerjisinin yoktan var olması mümkün mü? Yenilenebilir enerji biçimleri için sürekli bir arayış olduğu bu dünyada, bu çılgınca gelebilir. Ancak son araştırmalar, elektriğin hiç beklemediğiniz yerden üretildiği inancına meydan okuyor. Peki neden bahsediyoruz?

Hava neminden elektrik üretmek

Massachusetts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, herhangi bir malzemenin havadaki nemden elektrik toplayan bir cihaza dönüştürülebileceğini ortaya koyuyor. Bahsedilen elemanın çapı 100 nanometreden az olan “nanogözenekler” olmalıdır.

Nanoporlar, nanometre boyutunda küçük gözeneklerdir. Hava ve suyun malzemenin içinden geçmesine izin vermek için delikler kullanılır. Su içeri ve dışarı akarken, toplanıp kullanılabilecek elektrik üretilir.

Kullanılan malzemelerin ortak özelliği, hava ve su geçişine izin veren uygun nano gözeneklerle dizayn edilmiş olmalarıdır. Ek olarak, malzemenin yüzeyinde bir yük oluşturan gözenekli arayüzde aktif bir adsorpsiyon-desorpsiyon değişiminin oluşmasına izin verir.

Bulutlardan elektrik yakalama

Araştırma makalesinin baş yazarı Jun Yao’ya göre, hava çok büyük miktarda elektrik enerjisi barındırıyor. Bir bulut, basitçe bir su damlacıkları topluluğudur. Her damlacık bir elektrik yükü taşır ve doğru koşullar altında bulut yıldırım üretebilir. Ancak, yıldırımdan gelen elektrik henüz güvenli ve güvenilir bir şekilde yakalanamamıştır.

Bu senaryo göz önüne alındığında, bilim adamları sürekli ve öngörülebilir bir şekilde elektrik üretebilen yapay bir mini bulut yapmayı başardılar.

Air-Gen nedir?

Bu cihaz, 100 nanometre veya daha küçük boyutlarda küçük deliklere sahip malzemeler kullanır. Gözenekler, su damlalarının geçişini kolaylaştırarak malzeme ile etkileşime girdiğinde bir yük dengesizliği oluşturur. Sonuç? Elektrik üretmek.

Başlangıçta Air-gen’in 2020’deki gelişimi, biyolojik olarak sentezlenmiş nanotellerden elektrik üretilmesine dayanıyordu. Bununla birlikte, çeşitli malzemelerin bu etkiyi çoğaltabileceği gösterilmiştir. Keşif, sıfırdan elektrik üretmek için daha uyarlanabilir ve ölçeklenebilir bir yaklaşım sunuyor.

Havanın neminden elektrik üretilmesini sağlayan Air-gen cihazı mikro ölçekli aşamada. Önemli bir başarı olmasına rağmen, örneğin tüm bir eve güç sağlama kapasitesi yoktur.