Windows regedit ne demek?

Kullanırken çok dikkatli olmanız gereken ünlü Windows kayıt defteri regedit hakkında tüm detayları sizlere anlatıyoruz.

Burada, Windows kayıt defterinin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve üzerinde değişiklik yaparken neden dikkatli olmanız gerektiğini açıklayacağız. Windows’ta Regedit olarak da bilinen işletim sisteminin bu bileşeni hakkında her şeyi açıklıyoruz. Bu araçla neler yapabileceğinizi ve hangi önlemleri dikkate almanız gerektiğini öğrenin.

Regedit nedir?

Regedit veya Kayıt Defteri Düzenleyicisi hem eski sürümlerde hem de yeni sürümlerde mevcuttur. Özetle, Windows’taki regedit, işletim sistemi ve uygulamalar için yapılandırma bilgilerini saklayan hiyerarşik bir veritabanıdır.

Barındırdığı veri türleri arasında aşağıdaki durumlar yer alır: Önyükleme bilgileri, Kullanıcı bilgisi, Uygulama ayarları, Denetleyici parametreleri, Donanım bilgisi.

Her ne kadar her zaman Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden bahsetsek de, gerçek şu ki, kayıt defterinin kendisi, yani Windows’un ayarları ve bilgileri depolamak için oluşturduğu veritabanı ile Düzenleyici’yi birbirinden ayırmamız gerekir. İkincisi, değişiklikleri kayıt defterine uygulamanıza olanak tanıyan grafik arayüze sahip bir araçtır.

Bahsettiğimiz gibi Windows kayıt defteri düzenleyicisi ile uygulanan değişiklikler, sistemin ve uygulamaların davranışını derinden etkileyebilir. Uygun tuşlara dokunarak bilgisayarın performansını artırmak veya önyüklemeyi kalıcı olarak bozmak mümkündür. Bunu akılda tutarak, kayıt defteri öğelerini yalnızca ne yaptığınızın farkındaysanız değiştirmeniz hayati önem taşır.

Windows’ta regedit ne işe yarar?

Söylediğimiz gibi, Windows’taki Kayıt Defteri Düzenleyicisi veya regedit, Windows’un temel ayarları sakladığı veritabanı olan sistem kayıt defterine erişime izin veren araçtır. Bir yardımcı program olarak düzenleyicinin bazı ilginç özellikleri vardır. Tam olarak ne için?

Anahtarları değiştirmek

Elbette Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin ana işlevi, kullanıcının bu işletim sistemi veritabanında değişiklik yapmasına izin vermekten başkası değildir. Gezgini sayesinde belirli anahtarların yerini tespit etmek ve içerdikleri değerleri değiştirmek mümkündür. Değiştirilen değere bağlı olarak bunun sistem veya belirli uygulamalar üzerinde çok az etkisi olabilir veya hiç etkisi olmayabilir.

Uzaktan düzenlemeler

Windows Kayıt Defteri’nin en ilginç özelliklerinden biri, aynı ağdaki diğer bilgisayarların kayıt defterinin uzaktan düzenlenmesidir. Gerçekleştirilmesine izin verdiği işlevler aynıdır, yalnızca başka bir bilgisayara uygulanır. Bu, birden fazla bilgisayarı olan yöneticiler veya kullanıcılar için ideal bir araçtır.

Kayıt defteri temizliği

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin bir diğer işlevi de veritabanını temizlemektir. Bu görevi otomatik olarak gerçekleştiren bir araç içerdiğini kastetmiyoruz. Ancak ne yaptığınızı biliyorsanız, düzenleyici artık gerekmeyen anahtarları ve dizeleri kaldırmanıza ve işletim sisteminin işlemesini kolaylaştırmak için veritabanının boyutunu küçültmenize olanak tanır.

Anahtarları veya değerleri bulmak

Windows regedit bir arama motorunu entegre eder. Anahtarları, değerleri ve verileri bulmanın mümkün olduğu çeşitli filtrelerle birlikte gelir. Özellikle kayıt defterinin veritabanı olarak karmaşıklığını dikkate alırsak, bu arama motoruna dahil olmanın neredeyse bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Performans geliştirme

Doğru bilgiye sahip olduğunuz sürece Windows kayıt defteri, bilgisayarınızın performansını artırmanıza yardımcı olabilir. Siz bilgisayarı kullandıkça bu veritabanı “kirlenir”. Ayrıca bazı tuşlar bozulabilir ve bilgisayarın hızını düşürebilir. Windows’ta regedit sayesinde bilgisayarın performansını kötüleştiren girişlerin ortadan kaldırılması mümkün.

Yedekleme yapmak

Son olarak, Windows kayıt defteri aynı zamanda tüm veritabanının yedek kopyalarını oluşturmanıza da olanak tanır. Bu dışa aktarma işlemi birkaç tıklamayla gerçekleştirilir ve REG uzantılı bir dosya oluşturulur. Kayıt defterinin dışa aktarımının tamamen veya kısmen yapılabileceğini unutmamak önemlidir. Daha sonra düzenleyicinin kendisiyle oluşturulan dosyayı hem aynı bilgisayara hem de başka bir bilgisayara aktarmak mümkündür.

Windows’ta regedit’e nasıl erişilir

Bitirmek için Windows’ta regedit’e nasıl erişileceğini kısaca açıklıyoruz. Tek yapmanız gereken şu adımları takip etmektir:

  1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına basın.
  2. Regedit komutunu yazın.
  3. Yönetici ayrıcalıklarını onaylayan iletişim kutusunda Evet’i tıklayın.

Bu son gerçek çok önemlidir: Windows kayıt defterine erişebilmek için bir yönetici hesabına ihtiyacınız vardır.