Oyun için monitör ekran çeşitleri nelerdir?

Doğru ekran türünü seçmek, özellikle oyun oynamak için kullanacağınız bilgisayar monitörünüzü kullanmanın keyfini sonuna kadar çıkarmanızı sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimi, çözünürlük veya yenileme hızı gibi birçok faktöre bağlıdır ancak ekran türünün temel etkisi vardır. Bakalım ne türler var ve bize ne gibi avantajlar sunuyorlar.

Bu yazıda oyun oynamak için en iyi monitör ekranı türüne odaklanacağız. Ofis kullanımı için genel olarak herhangi bir VA veya IPS işe yarar, ancak bazı kişilerin kavisli VA panellerinde okunabilirlik sorunları bildirdiğini söyleyeceğimiz gibi. Düzenleme kullanımlarında veya rengin önemli olduğu yerlerde monitör IPS veya daha iyi olacaktır (örneğin OLED).

Oyun monitör panel çeşitleri

Yapacağımız şey öncelikle teknik düzeyde her ekran tipinin nasıl çalıştığını anlatmak olacaktır ancak oldukça karmaşık bir konu olduğundan konuyu daha çok merak düzeyinde bırakıyoruz. OLED’ler dışında her zaman LED arka aydınlatmalı LCD monitörlerden bahsedeceğiz.

TN (Twisted Nematic) Ekran

Twisted Nematic paneli uzun yıllardır en çok kullanılan panellerden biriydi. Çalışması, elektrik akımı uygulandığında sıvı kristallerin dönmesine ve farklı piksellerin görüntülenmemesine olanak sağlamasına dayanır.

Bu, üretimi çok ucuz olmasıyla karakterize edilen bir panel türüdür, ancak çok sayıda dezavantajı vardır:

  • Görüş açıları çok dar. TN ekrana her iki taraftan baktığınızda görüntü özellikle yukarıdan bakıldığında çok bozuluyor. Bir monitörün TN olup olmadığını belirlemenin yoludur.
  • Renkler diğer panel türlerine göre çok daha bastırılmıştır.
  • Düşük kontrastın yanı sıra siyah renkler de grimsi görünür.

Yani fiyatın dışında sadece kötü şeyler mi var? Hayır, ayrıca tepki sürelerinin düşük olduğunu da belirtmemiz gerekiyor, bu da özellikle rekabetçi düzeyde oynamanın neden bu kadar popüler olduğunu açıklıyor.

VA (Vertical Alignment) Ekran

Adından da anlaşılacağı gibi VA panelinde sıvı kristaller dikey olarak hizalanır. Bu, en belirgin özelliği, TN veya IPS’nin tipik 1000:1’inden 4000:1’e kadar giden en iyi kontrast olan bir paneldir.

Daha yüksek kontrast, siyah renklerin daha iyi üretilmesini sağlar. Örneğin ekranda siyah bantların olduğu bir film izlersek bunlar daha az fark edilir.

Renkler ve görüş açıları açısından TN’den daha iyi, IPS’den daha kötüler. Tepki süreleri genellikle en kötü olanıdır ve VA ekran türünü kullanan oyun monitörleri genellikle daha basittir.

Ayrıca, bazı monitörlerin bu panelle ilgili diğer bir sorunu da, özellikle kavisli modellerde metin okunabilirliğidir, çünkü biraz daha kötüdür ve bazı insanlar bunu fark eder.

IPS (In-Plane Switching) Ekran

Cep telefonlarında, TV’lerde vb. de mevcut olduğundan muhtemelen en iyi bilinen monitör ekranı türüdür. Sıvı kristallerin ekrana dik bir düzlemde hizalanması sayesinde çalışır.

IPS panellerin avantajları şunlardır:

  • Daha geniş görüntüleme açıları, ekranı her taraftan görmenizi sağlar.
  • Daha canlı ve daha iyi temsil edilen renkler.
  • İyi metin okunabilirliği.

Elbette dezavantajları da var:

  • Düşük kontrast ve dolayısıyla siyah renklerin çoğaltılması VA’ya göre daha kötü. Işık sızıntısına eğilim.
  • TN’den daha kötü yanıt süreleri.
  • Üretilmesi TN’den daha pahalıdır.

Ancak bu dezavantajlar büyük oranda azaltılmıştır. Tepki süreleri açısından TN monitörlerle eşleşen IPS monitörler zaten mevcut ve fiyatlar da karşılaştırılabilir.