DNS sunucu hatası nasıl çözülür?

Bir web sitesine erişmeye çalıştığımızda “DNS sunucusu yanıt vermiyor” mesajıyla karşılaşmak yaygındır. Genellikle bu hata, tarayıcının farklı nedenlerden dolayı internete bağlanamaması durumunda ortaya çıkar. URL yazma hatası, ağ sorunları, güvenlik yazılımındaki engeller veya donanım arızası nedeniyle ortaya çıkabilir.

Her ne kadar çok sinir bozucu olsa da kullanıcı açısından hızlı ve etkili çözümler mevcut. Bu çözümlerin bazıları gereğinden fazla teknik bilgi gerektirmez ve web taramasında en sık karşılaşılan hatalardan birinin birkaç saniye içinde çözülmesini sağlar.

DNS sunucusu nedir?

Çok basit bir ifadeyle DNS (veya Alan Adı Sistemi) sunucusu, alan adlarını IP adreslerine dönüştüren bir çevirmendir. DNS sunucusu, web sayfaları, e-postalar ve diğer web kaynakları gibi alan adlarına çok çevik ve hızlı bir şekilde sayısal adresler (IP) atar.

Oldukça karmaşık bir işlem olmasına rağmen kullanıcı, tarayıcı ve kaynak arasındaki bağlantı arayüzü oldukça sade ve basittir.

DNS sunucusu yanıt vermezse ne olur?

Şu anda tarayıcıya bir alan adı yazabiliyor ve hemen yanıt alabiliyoruz. Ancak web’de gezinme, dinamik, hızlı ve akıcı bir şekilde iletişim kuran cihazlar arasındaki karmaşık bir bağlantı sistemine dayanmaktadır. Tüm bu karmaşık sistemde DNS sunucusu, kriterleri birleştiren ve kaynakları farklı fiziksel konumlara atayan temel bir parçadır.

DNS sunucusu, tarayıcı tarafından talep edilen kaynağın IP adresini bulamazsa, genellikle şu şekilde ifade edilen bir hata oluşturulabilir: “DNS sunucusu yanıt vermiyor“. Bu mesaj, adları ve IP adreslerini atayan sunucudaki hatalar nedeniyle kaynağın ana bilgisayarı ile tarayıcı arasında bir tutarsızlık olduğunu gösterir.

Bir DNS sunucusunun yanıt vermemesinin nedenleri çok çeşitlidir. Bağlantı sorunlarından veya DNS sunucusundaki teknik sorunlardan yapılandırma sorunlarına kadar. Çoğu durumda, bir DNS sunucusuna yapılan çok sayıda istek, sistemin yanıt kapasitesini azaltacak şekilde aşırı yük oluşmasına neden olabilir.

DNS sunucu hatası nasıl çözülür?

Bağlantı hatası, kullanıcının talep ettiği kaynaklara erişilememesi nedeniyle büyük bir sorun anlamına gelebilir. Bu bağlantı hatası her zaman “DNS sunucusu yanıt vermiyor” terimiyle ifade edilmez. Bazen tarayıcı “sunucu bulunamadı” veya “web sitesi kullanılamıyor” gibi bir hata verebilir.

Diğer tarayıcıları deneyin

DNS sunucusu ile tarayıcı arasındaki bağlantı hataları, ikisi arasında bilgi aktarımındaki kesintinin bir sonucu olabilir. Bu hatalar, tarayıcının neden olduğu güncellemeler veya olaylar nedeniyle geçici olarak ortaya çıkabilir. Diğer tarayıcılarla bağlantı kurmaya çalışmak, “DNS sunucusu kullanılamıyor” hatasını etkili bir şekilde düzeltebilir.

Aynı ağdaki başka bir cihazı deneyin

Cihazdaki bir donanım sorunu, tarayıcı ile DNS sunucusu arasındaki bağlantıyı kesebilir. Gördüğümüz gibi konektörlerde, modemde, anahtarlarda, bağlantı noktalarında veya kablolarda meydana gelen sorunlar bağlantıyı etkileyebilir. Aynı şekilde güvenlik duvarları ve antivirüsler de internet bağlantısını engelleyebilir.

Sorunun cihazımızda olduğunu doğrulamak için oldukça etkili bir çözüm, başka bir cihaz üzerinden bağlanmaktır. Aynı ağı, IP adresini ve tarayıcıyı kullanarak yeni bir bağlantı deneyebilir ve hatanın cihazda olduğunu doğrulayabiliriz.

Antivirüs ve güvenlik duvarını devre dışı bırakın (geçici olarak)

Antivirüsler, cihaza veri girişi ve çıkışı için engelleme sistemleri oluşturabilir. Bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlardan korumayı amaçlayan bu eylemler genellikle radikal bir şekilde yapılır ve her türlü bağlantıyı keser.

Önerilen uzun vadeli bir çözüm olmasa da, güvenlik duvarının veya antivirüsün sorunun kökü olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, bunları geçici olarak devre dışı bırakmaktır.

Bilgisayarınızı güvenli modda yeniden başlatın

Windows ve macOS gibi işletim sistemlerinde güvenli mod, sistemi minimum sürücü ve hizmetle başlatan özel bir önyüklemedir. Bazı uzmanlar bunu donanım veya yazılım sorunlarını çözmenin bir yolu olarak önermektedir.

Bu önyükleme modu, kullanıcının arızalara neden olan sürücüleri ve/veya hizmetleri azaltarak sorunları tanımlamasına ve düzeltmesine olanak tanır.

DNS önbelleğini temizleyin

Önbelleğe alma, cihazdaki en sık ve/veya en son bağlantıların IP’lerini saklayan bir tür geçici bellektir . Bazı durumlarda bu IP’ler geçerliliğini yitirebilir veya bozulabilir, bu da bağlantı hatalarına neden olabilir.

DNS önbelleğini temizlemek, bu eski ve gereksiz dosyaları kaldırarak ve cihaz, tarayıcı ve sunucu arasındaki bağlantıyı yeniden kurarak bağlantıyı yenileyebilir.

Diğer bağlantıları devre dışı bırakın

Günlük gezinmemizde (bilerek veya bilmeyerek) aynı anda birçok bağlantı oluşturabiliriz. Bu bağlantılardan herhangi birinin DNS sunucusuyla iletişim hatası olması tüm seti etkileyebilir ve “DNS sunucusu kullanılamıyor” hatası oluşturabilir.

Bu tür problemlerde en etkili çözüm, hata ortadan kalkana kadar bağlantıları tek tek kapatmaktır. Ancak çoğu durumda en hızlı çözüm, tüm bağlantıları kapatmak ve iletişimi yeniden başlatmaktır.

IP sürüm 6’yı (IPv6) devre dışı bırakın

IPv6’yı devre dışı bırakmak, DNS sunucusuyla bağlantıyı yeniden kurmak için geçici bir çözüm olabilir. IP sürüm 6, TCP/IP bağlantı protokolünün en son güncellemesidir ve bazı cihazlar ve/veya işletim sistemleriyle uyumsuzluklara sahip olabilir. Bu sürümün devre dışı bırakılmasıyla cihaz, bağlantı protokolünün en son kaydedilen sürümüne döner ve arızayı anında çözer.

Ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü veya ürün yazılımını güncelleyin

Firmware, cihazın donanımını kontrol eden ve bilgisayarın okunabilir belleğinde (ROM) saklanan bir yazılımdır. Bu denetleyici doğrudan kullanıcı tarafından değiştirilemez. Ancak bağlantı hatalarını ortadan kaldırmak için sürümünü güncellemek mümkündür.

Cihaz üreticisinin özel araçlarını ve yardımcı programlarını kullanarak adaptör sürücüsünü hızlı ve verimli bir şekilde güncelleyebiliriz. Bunu yapmak için üreticinin talimatlarını harfiyen takip etmeliyiz.

Yönlendiriciyi yeniden başlatın

Yönlendiriciyi yeniden başlatmak, internet bağlantısındaki herhangi bir arızanın en yaygın çözümlerinden biridir. Bilgisayarda İnternet bağlantısını etkileyen hatalar veya arızalar olabileceğinden, DNS sunucusu hatası donanımı yeniden başlatarak çözülebilir.

DNS sunucusu adresini değiştirin

DNS sunucu adresini değiştirmek, tarayıcı ile bağlantı arızalarını ortadan kaldırmak için en etkili çözümlerden biri olabilir.