Sahildeki İsbike’lar Martı parkı oldu

İstanbul’daki bazı İsbike bisiklet kiralama noktaları, paylaşımlı ulaşım şirketlerinin park alanına döndü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kartal sahildeki bazı İsbike noktalarını kaldırarak yerlerine paylaşımlı scooter ve motosiklet kiralama firmaları için park alanı yaptı.

İstanbul’da bir bisiklet paylaşım sistemi olan İsbike, uygun fiyatlarla bisiklet kiralanan, çevre dostu bir ulaşım sistemi olarak öne çıkıyor. İşletmesi İBB’nin iştiraki İspark’a ait olan İsbike, son dönemde bisiklet sevdalılarını üzen kararlarıyla gündemde. İsbike noktaları kaldırılarak yerlerine özel şirketlerin scooterları ve motosikletleri için park alanları yapılıyor.

Kartal’daki İsbike’lar kaldırıldı

Son olarak İsbike’ın Kartal sahildeki kiralama noktalarından bazıları kaldırıldı. Bu durumun kalan kiralama noktaları için de devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Aşağıda, Kartal 24’ün geniş fotoğraf arşivlerinde yer alan İsbike noktalarının eski halini ve ardından yerine yapılan park alanlarını görebilirsiniz.

Atalar isbike
Önceki hali - 2021
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
kartal bisiklet yerine marti parki
Şimdiki hali
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
isbike atalar kiralama alani
Önceki hali - 2022
Fotoğraf lisansı: Kartal 24
kartal bisiklet yerine marti parki 2
Şimdiki hali
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal Atalar sahilinde bulunan iki İsbike noktası kaldırılarak yerlerine scooterlar ve motosikletler için park alanı yapıldı. Park alanlarının üstünde de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazılı bantlar bulunuyor. İsbike’ların yerine yapılan park alanlarına şimdiden Martı şirketine ait kiralık motosikletler ile dolmuş durumda.

Bunlar bizim sınırlı bir güzergahta tespit edebildiklerimiz. Daha fazlası da kaldırılmış olabilir. Daha önce bu noktalardan bisiklet kiralayan vatandaşlar ise duruma tepki. Vatandaşlar Martı gibi şirketlere park alanı yapılması için İsbike’ların kaldırılmasının gerekli olup olmadığını sorguluyor.

kartal bisiklet yerine marti parki 3
İsbike yerine Martı parkı
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Kartal’daki bisiklet yolları yetersiz

İBB, bisiklet ulaşımı konusunda özellikle İstanbul’un Kartal ilçesinde şimdiye kadar sınıfta kaldı. Bisiklet noktaları yıllardır bakımsız olan ilçede, sahildeki bisiklet yolları dışında güvenli bisiklet sürülecek alan bulunmuyor.

bisiklet kolaj
Kartal'da araç sahipleri sahildeki bisiklet yoluna park ediyor - 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Sahildeki bisiklet yolları ise giriş ve çıkışlarındaki otoparklarla sürekli kesilmesi ve ayrıca otomobillerin park ederek tıkaması nedeniyle çoğu zaman işlevini kaybediyor. Yukarıda, Kartal ve Maltepe bisiklet yolunun araçlar tarafından nasıl tıkandığına dair bir kolaj hazırladık.