Kartal sahil bisiklet yolu inceleme

Bisiklet yolları yoğun şehirlerde dolaşmayı kolaylaştırılmasının yanı sıra bir şehri yeşil dostu hale getirmekte önemli rol oynar. Her ne kadar öfkeli sürücüler nedeniyle bisiklet yolu olmayan şehirlerde bisiklet sürmek tehlikeli ve zorlu olsa da şehir içinde bisiklet kullanımı popülerliğini koruyor. Kartal’da bisiklet yolu bulunmuyor, ancak ilçenin içinden geçen tek bisiklet yolu sahil boyunca devam eden Kadıköy – Pendik bisiklet yolunun bir parçasıdır. Bu yerel rehberde Kartal sınırları içindeki sahil bisiklet yolunu inceledik.

Ne yazık ki ilçenin içinden geçen tek bisiklet yolu bizi hayal kırıklığı içinde bıraktı. Oldukça bakımsız olan bisiklet yolunda çözülmesi gereken 5 sorunu sıraladık. İncelemede otoyol kenarındaki bisiklet yolunu değerlendirdik. Deniz tarafındaki bisiklet yolu tamamen güneş alıyor olması, Martı scooter trafiği yoğunluğu ve yola aniden giren çocuklar nedeniyle kullanıma elverişli değil.

1. Bozuk yollar

Bisiklet yolunun özellikle sahil yolu tarafındaki kısmı oldukça bakımsız durumda. Yol üstünde kabarmalar var. Bu yüzden konforsuz bir sürüş mevcut. Ayrıca yolun bazı kısımlarında sonradan tamir edilmiş çukurlardaki betonlar parçalanmış durumda. Bu nedenle bisikletler rampa, çukur ve tümseklerle karşı karşıya kalıyor.

Çözüm: Bisiklet yolunda ilgililer tarafından test sürüşü yapılarak sorunlar bisikletçi gözüyle tespit edilmeli ve sorunlu noktalara tamirat yapılmalı.

2. Martı sürücüleri

Kişisel scooter sahipleri kendi scooterlarını düzgün sürseler de Martı paylaşımlı scooter sistemini kullanan kullanıcılar bisikletliler için büyük tehlike oluşturuyor. Yola dik veya çapraz dalışlar yapmaktan zig zag yaparak sürmeye, akrobatik hareketlerden görüş açısını kapatıp engellerin etrafından arkadaki sürücü göremeyecek şekilde anlık kaçınmaktan her türlü sürüş hatasını yapıyorlar.

Çözüm: Martılar ile ilgili daha sıkı denetimler yapılmalı. Paylaşımlı scooter sistemleri hakkında çıkartılan yönetmelik uygulanmalı. Bisiklet yolunun özellikle yaya geçitleri gibi daha kalabalık alanları kamera ile gözetlenerek hatalı süren Martı kullanıcılarına ceza verilmeli.

3. Restoran ve otopark giriş ve çıkışlarında araç parkı

kartal-bisiklet-yolu inceleme
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Özellikle İSPARK’ın otoparkları, ücretsiz otoparklar ve restoranların otopark girişlerinde bisiklet yolu için yapılan eğimli yollar çok dar. İki bisiklet yan yana geçemez durumda. Bu eğimlerin yol ile birleştiği yerler yoldan biraz yüksek veya çukurlu. Ayrıca bazılarının tam önünde kocaman mazgal bile var. Söylemeye gerek yok, üstteki fotoğrafta bisiklet yolunun önünde çift şerit araç park ettiği ve bisiklet yoluna girişin mümkün olmadığını görebilirsiniz. Yabancılar fotoğraftan görse araçlar kırmızı ışıkta durmuş sanar, ancak hepsi park etmiş durumda. Modern bir ülkede veya şehirde olmaması gereken görüntüler.

Çözüm: Daha sıkı denetim gerçekleştirilmeli. Ayrıca bu tür sonuçlara neden olabilecek yollar yeniden düzenlenmeli ve suiistimale izin vermeyecek şekilde yeniden planlanmalı. Özellikle kesintisiz bir yol deneyimi sunulması amaçlanmalı.

4. Aniden yola dalan insanlar

Bisiklet yoluna giren insanlar karşıdan veya arkadan bisiklet gelip gelmediğine bakmadan yola dalıyor. Kişisel bir istatistik tuttum ve bisiklet yoluna dalan insanların yüzde 90’ı yolun boş olduğunu kontrol etmeden kör şekilde yola aniden dalıyor. Şimdiye kadar ağır yaralanmalı bir kaza olmaması şans eseri olabilir.

Çözüm: Bisiklet yoluna bilgilendirici işaretler yerleştirilmeli. Bunlar tabela ve bisiklet yolu üzerine boyalama ile yapılabilir. Bu yolların bisiklet yolu olduğunu gösteren hiçbir işaret yok. Bazı insanlar yürüyüş veya koşu yolu sanabilir.

5. Bisiklet yoluna Martı Scooter parkı

Martı scooter kullanıcıları yol tarafındaki bisiklet yoluna elektrik direğine bir scooter sahile dik ve karşısına bir socooter da yola dik olacak şekilde park yapıyor. Bu tür bir park durumunda bisiklet yolunun o noktasından bisiklet geçmesi imkansız oluyor ve bisikletliler yaya yolundaki dar alandan geçmek zorunda kalıyor.

Çözüm: Scooterların kural dışı parkları engellenmeli ve hatalı park edenler bağlanarak toplanmalıdır. Trafikte hatalı park eden araba nasıl çekiliyorsa, scooterlara da aynı tarife uygulanmalı.