İSBİKE bisiklet nasıl kiralanır?

İSBİKE bisiklet kiralama uygulamasına ilgi her geçen gün artıyor. Başlangıçta Kartal ile Kadıköy arasındaki sahil şeridinde faaliyete geçirilen ve daha sonra tüm İstanbul’a yayılan İSBİKE paylaşımlı bisiklet kiralama ağı, uygun fiyatlarla bisiklet kiralama imkanı sunmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından çevreye katkı sağlamak amacıyla kullanıma sunulan paylaşımlı bisiklet kiralama servisi İSBİKE ile bisiklet kiralamak oldukça kolay. Bu kılavuz sayesinde İSBİKE’tan nasıl bisiklet kiralanacağını öğrenebilirsiniz.

Eğlence ve spor amaçlı kullanılmasının yanı sıra ulaşım aracı olarak kullanılan bisikletler, İstanbul genelinde İSBİKE sayesinde daha ulaşılabilir ve popüler bir araç haline geldi. İspark çatısı altında faaliyet gösteren İSBİKE’ın hayata geçirdiği paylaşımlı bisiklet sistemi ile vatandaşlar, bisiklet kiralama noktalarından kredi kartı veya avantajlı abonelik seçenekleriyle bisiklet kiralayabiliyor.

İSBİKE bisiklet kiralama

İSBİKE’ta bisiklet kiralama işlemi üç aşamadan oluşuyor: Kirala, sür ve teslim et. Bisiklet kiralama istasyonlarını kullanarak ister tek kullanımlık şifre ile bisiklet kiralayabilirsiniz. İSBİKE mobil uygulama veya web sitesinden üyeliğinizi tamamladıktan sonra abonelik ücretini ve bakiye yüklemenizi yaparak tek kullanımlık şifre ile kolayca bisiklet kiralayabilirsiniz.

Bisikleti kiraladıktan sonra saatlerce onun keyfini çıkarabilirsiniz. Bisiklet kiralama istasyonlarında yer alan bisiklet parklarına bisikletinizi iade ederek kiralama işlemini sonlandırabilirsiniz. Bisiklet kiralamak için abone olmadan bisiklet kiralama yapabilirsiniz veya abonelik sistemine dahil olarak avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Mobil uygulamadan abone olarak İsbike kullanabilirsiniz veya kredi kartınızla ödeme yaparak abone olmadan bisiklet kiralayabilirsiniz. Abone olmadan bisiklet kiralarsanız, saatlik kiralama için ilk bedel olarak provizyon ücreti alınır ve her ilk 1 saat için karşılık gelen ücret bu miktardan kesilir. Süre arttıkça ücret değişir, daha detaylı fiyatlar için altta iliştirilmiş yazıya bakabilirsiniz.

İSBİKE’ta bisiklet kiralama işlemi

İSBİKE’ta bisiklet kiralamanın en kolay ve hızlı yolu mobil uygulamadır. İSBİKE istasyonlarına göre çok daha hızlı ve güvenilir işlem yaparsınız. Böylece İSBİKE istasyonlarında bilgisayar hatası ile karşılaşma riskiniz azalır, ayrıca herkesin kullandığını cihazlara temas etmezsiniz.

Mobil uygulama üzerinden kredi kartıyla bisiklet kiralama

1. İSBİKE mobil uygulamasını Google Play Store veya Apple App Store‘dan indirin.

2. Uygulamayı indirdikten sonra üyelik işlemlerinizi tamamlayın. Giriş yaparken cep telefonu numaranızı doğrulamanızı isteyecektir. SMS ile gelen kodu girdikten sonra uygulamaya erişebilirsiniz.

3. Uygulamanın özet kısmını içeren ilk ekranında toplam kullanım, toplam mesafe, toplam kalori, toplam süre hesabını ve bakiyenizi görebilirsiniz. Geçmiş kısmından geçmiş kullanımlarınızı görebilirsiniz. Alt kısımda ise en yakın İSBİKE istasyonlarını görebilirsiniz.

isbike-bisiklet-nasil-kiralanir-1

4. Size en yakın İSBİKE kiralama noktalarını ve bisiklet yollarını harita kısmından görebilirsiniz. Bir istasyonun üstüne tıkladığınız kaç adet bisiklet olduğuna ve boş yer olup olmadığına anlık olarak erişebilirsiniz.

isbike-bisiklet-nasil-kiralanir-2

5. Bisiklet kiralamak için “Bisiklet kirala” düğmesine basın. Buradan bisiklet kiralamak için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

isbike-bisiklet-nasil-kiralanir-3

6. Karşınıza bakiyenizi gösteren kısım gelecek. Bakiyeniz varsa direkt olarak bir adetten üç adede kadar kaç adet bisiklet kiralamak istediğinizi seçip tek şifrenizi edinebilirsiniz.

7. Bakiyeniz yoksa “Bakiye Yükle” düğmesine basın. Karşınıza fiyat tarifesi ve abonelik seçenekleri çıkacak. Abone olmak istemiyorsanız “Kredi Kartı” ile kiralamayı seçin.

isbike-bisiklet-nasil-kiralanir-4

8. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra kredi kartınızdan provizyon ücreti alınacak ve size direkt olarak tek kullanımlık şifrenizi verecek.

isbike-bisiklet-nasil-kiralanir-5

9. Mobil uygulamadan aldığınız 8 haneli şifreyi park ünitesindeki tuş takımı yardımıyla girin ve giriş butonuna basın. Bisikletin kilidi açılacaktır ve kiralama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

10. Bisiklet sürmeyi tamamladıktan sonra bisikleti teslim ettiğiniz zaman sürüş süreniz hesaplanarak kesin ücret belirlenir ve provizyondan sadece kullanmış olduğunuz kadar para çekilir.

11. Provizyon kısmında alınan ücret açık işlem olarak kalmaya devam eder, ancak sizden daha fazla para çekilmez ve dönem kapanışıyla kaybolur. Provizyonun kapanma süresi değişiklik gösterebilir, ancak genelde 10-15 gün içinde kapanır.

İSBİKE istasyonundan bisiklet kiralama

1. Bir İSBİKE istasyonuna kredi kartınızı girerek İSBİKE üyeliğinize provizyon ödemesi yaparak bisiklet kiralayabilirsiniz. Kiralama kiosk’undan ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak öncelikle kaç adet bisiklet kiralamak istediklerini, cep telefonlarını ve bisiklet başına aldığı provizyon ücretinin tahsil edilebilmesi için kredi kartı bilgilerini girmeleri gerekmektedir.

2. Kısa süreli bir işlemin ardından kredi kartı ile kiosk üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilir.

3. Cep telefonunuza gelen 8 haneli şifreyi park ünitesindeki tuş takımı yardımıyla girin ve giriş butonuna basın. Bisikletin kilidi açılacaktır ve kiralama işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.