Led Driver ne işe yarar?

LED aydınlatma, işletmelerde ve evlerde giderek daha fazla kullanılmaktadır. LED lambaların dayanıklı yapısı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değildir. Şimdi, bu lambaların dayanıklı olmasının nedenlerinden biri LED sürücüsüdür. Bu, lambaların düzgün çalışması için gerekli olan LED aydınlatmanın özel bir parçasıdır. Burada, bu kontrolörlerin önemi ve hangi olasılıkların mevcut olduğu hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

LED Driver nedir?

LED lambalar düşük voltajda çalışır ve verilen şebeke voltajını çalışması için doğru düşük voltaja dönüştürmek için bir kontrolörün yardımına ihtiyaç duyar. Ek olarak, LED lambalar elektrik şebekesindeki dalgalanmalara karşı daha hassastır, bu nedenle bu gibi durumlarda daha kötü performans gösterirler ve hatta bir kontrolörün müdahalesi olmadan kırılabilirler. Bu nedenle, LED sürücüleri, daha uzun LED aydınlatma ömrü ve artan lamba parlaklığı gibi bazı önemli avantajlar sunar.

LED Sürücü Türleri

LED aydınlatma, sabit akımlı (DC sürücü) veya sabit voltajlı (AC sürücü) bir LED sürücü olmak üzere iki tip kontrolör tarafından kontrol edilebilir:

Sabit akım LED sürücüleri

Bu sürücüler, aydınlatma sisteminin amperajını sabit tutar ve voltajın LED lambanın yüküne göre uyarlanmasına izin verir. Bu şekilde, kontrolör başına bir veya daha fazla armatür seri olarak bağlanabilir. Bu nedenle, DC kontrolör, bağlı LED lambaların 12 voltluk sabit bir akım almasını sağlayarak sabit akım sağlar. Bu sürücü her türlü LED lamba için uygundur.

Sabit Voltajlı LED Sürücüler

Bu LED sürücüleri, maksimum çıkış akımının elde edilebilmesi için LED lamba yükünün sürücünün çıkışına paralel olarak eklendiği bir voltaj gerektirir. AC denetleyicisi AC voltajı kullanır, bu nedenle tam olarak 12 volt sağlamaz, sadece biraz daha fazla veya biraz daha az. Bu, bu sürücünün yalnızca bu AC voltajını tolere edebilen LED lambalar için kullanılabileceği anlamına gelir.

Bu tip LED sürücülerine ek olarak, dahili ve harici LED sürücüleri arasında da bir fark vardır. Dahili bir denetleyici olması durumunda, LED çipi ile birlikte aynı kutuya oturur. Bu kontrolör, değiştirilmesi kolay olduğu için genellikle ev aydınlatmasında bulunur.

Harici LED sürücüler ayrı bir kutuya yerleştirilmiştir ve genellikle dış aydınlatma, yol aydınlatması veya ticari aydınlatma için kullanılır. Burada da amaç, değiştirmeyi kolaylaştırmaktır, çünkü bu tür bir aydınlatmanın başarısızlığı genellikle kontrolörün arızalanmasından kaynaklanır. Tüm aydınlatmayı sökmek yerine, harici kontrolör kolayca değiştirilebilir.