Epoch time nedir?

Epoch time, Unix veya Linux gibi işletim sistemleri veya PHP gibi bazı programlama dilleri tarafından kullanılan, saniyelerin sayıldığı ve yeni bir zaman ölçümüyle sonuçlanan belirli bir tarihtir.

Bu işletim sistemlerinde zaman, 1 Ocak 1970’den bu yana sıfır saatte saniye cinsinden ölçülür. Bu ölçüm veya zaman değeri aynı zamanda Linux zaman damgası olarak da bilinir. Unix dönemi (veya İngilizce Epoch time), 1970 yılının başında başlayan ve günümüze kadar devam eden zaman dilimidir.

Epoch time

Bilgisayar bilimlerinde Unix zamanı olarak da bilinen Epoch time, 1 Ocak 1970 tarihinden bu yana geçen saniye sayısı olarak kabul edilir. Bir başka deyişle o günden bu yana sayılan saniye sayısıdır.

Epoch time, yıl, ay, saat vb. kelimelerle depolamak yerine tek bir sayıyı saniye cinsinden temsil etmek daha az yer kapladığından tamamen verimlilik nedenleriyle kullanılır.

2038 Yılı sorunu

Şu an itibariyle birçok bilgisayar 32 bit üzerinde çalıştığı için çağ zamanı çok büyük bir sayıdır. Epoch time neredeyse 32 bitlik sistemlerin anlayabileceği sayıyı geçecek. 19 Ocak 2038 civarında çağ zamanının 32 bitlik bir sistemin anlayabileceği maksimum sayıyı aşması bekleniyor.

Bunu çözmek için 32 bit zaman damgaları kullanan herhangi bir yazılımın yeni bir kurala güncellenmesi gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, 32 bit sistemi 64 bit sisteme geçirmektir. Süre sınırlı sayıyı aşmadan gerekli güncelleme yapılmazsa, tarih “13 Aralık 1901” olarak yorumlanacaktır ve bu sorun bilgisayar bilimlerinde 2038 Yılı sorunu olarak bilinmektedir.