iPhone Denetim Merkezi açılmıyor sorunu için çözüm

iPhone Denetim Merkezi açılmıyor ve neden açılmadığını bilmiyorsunuz. Ekranın altından yukarı doğru kaydırıyorsunuz, ancak iPhone’unuz yanıt vermiyor. Bu makalede, Denetim Merkezi’nin iPhone’da neden çalışmadığını açıklayacağız ve sorunu nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

iPhone Denetim Merkezi Nasıl Açılır?

Herhangi bir karışıklığı gidermek için Denetim Merkezi’ni her zamanki gibi nasıl açmanız gerektiğini açıklayarak başlamak istiyorum. iPhone 8 veya önceki bir modele sahipseniz, Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın.

Denetim Merkezi açılmıyorsa yeterince aşağıdan yukarı kaydırmıyor olabilirsiniz. Ana Sayfa düğmesini yukarı kaydırmaya başlamaktan korkmayın!

Face ID’li bir iPhone’unuz varsa, Denetim Merkezi’ni açmak biraz farklıdır. Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırın.

iPhone Denetim Merkezi

Hala Denetim Merkezi’ni açmakta sorun yaşıyorsanız, yeterince yukarı veya sağa kaydırmıyor olabilirsiniz. Pil simgesini aşağı kaydırdığınızdan emin olun! Pekala, şimdi çözüm önerilerine geçelim.

iPhone’u yeniden başlatın

Denetim Merkezi’ni normal şekilde açmayı denediyseniz, ancak hala çalışmıyorsa, bu sorunu düzeltmeye başlamanın zamanı geldi. İlk olarak, iPhone’u yeniden başlatın. Bu bazen iPhone’da sorunlara neden olan küçük yazılım hatalarını düzeltebilir.

iPhone 8 veya önceki sürümlerinizi yeniden başlatmak için, ekranda “kapatmak için kaydırın” sözcükleri görünene kadar güç düğmesini basılı tutun. iPhone’u kapatmak için kaydırıcıyı soldan sağa kaydırın. Birkaç saniye bekleyin, ardından ekranda Apple logosunun yanıp söndüğünü görene kadar güç düğmesini tekrar basılı tutun. iPhone’unuz kısa bir süre sonra tekrar açılacaktır.

iPhone X veya daha yeni bir iPhone modeline sahipseniz, ekranda “kapatmak için kaydırın” kaydırıcısı görünene kadar ses düğmesini ve yan düğmeyi basılı tutun. Ardından, güç simgesini soldan sağa kaydırın. 30 ila 60 saniye sonra, ekranın ortasında Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

Uygulama içi erişimi etkinleştirin

iPhone Denetim Merkezi ayar

Çoğu zaman, insanlar uygulamalardan Denetim Merkezi’ni açmakta sorun yaşarlar. Bu sorunu yaşıyorsanız Uygulama Erişimi’ni yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz. Bu özellik devre dışı bırakıldığında, Denetim Merkezi’ni yalnızca Ana ekrandan açabilirsiniz.

Ayarlar’ı açın ve Denetim Merkezi’ne dokunun. Uygulama Erişimi’nin yanındaki anahtarın açık olduğundan emin olun. Anahtar yeşil olduğunda Uygulama Erişimi’nin açık olduğunu anlarsınız.

VoiceOver kapatın

VoiceOver kullanıyorsanız, iPhone’da Denetim Merkezi’nin çalışmamasının nedeni bu olabilir. VoiceOver’ı kullanırken Denetim Merkezi’ni açmak için iPhone’un ekranının üst kısmındaki saate dokunun.

Küçük bir kara kutu gördüğünüzde seçili olduğunu anlarsınız. Ardından, Denetim Merkezi’ni açmak için üç parmağınızla ekranın altından yukarı kaydırın.

Face ID’li bir iPhone’da VoiceOver kullanıyorsanız bir titreşim hissedene veya bir ses duyana kadar ekranın üstünden aşağı kaydırın.

VoiceOver’ı normalde kullanmıyorsanız Ayarlar -> Erişilebilirlik -> VoiceOver‘dan kapatabilirsiniz. VoiceOver yanlışlıkla açılırsa, VoiceOver ayarlarınıza dönmek için bu menü seçeneklerinin her birine iki kez dokunmanız gerekir.

iPhone ekranını temizleyin

iPhone’un ekranındaki kir veya sıvı, Denetim Merkezi’nin çalışmamasının nedeni olabilir. Ekranınızdaki herhangi bir madde, iPhone’u başka bir yere dokunduğunuzu düşünmesi için kandırabilir.

Mikrofiber bir bez alın ve iPhone ekranınızı silin. Ekranı temizledikten sonra Denetim Merkezi’ni tekrar açmayı deneyin.

Kapağı, kılıfı veya ekran koruyucuyu çıkarın

Kılıflar ve ekran koruyucular bazen iPhone ekranının dokunmaya daha az yanıt vermesine neden olabilir. iPhone’u bir kılıf veya ekran koruyucu ile kullanıyorsanız çıkardıktan sonra Denetim Merkezi’ni açmayı deneyin.

iPhone Onarım Seçenekleri

Denetim Merkezi hala çalışmıyorsa, iPhone’un ekranında bir sorun olabilir. iPhone ekranı ile ilgili bir sorun olduğundan eminseniz, yerel Apple Store’dan bir randevu ayarlayın ve kontrol etmelerini isteyin.