iPhone ön kamera neden çalışmaz?

iPhone’larda son yıllarda en çok gelişen özelliklerden biri, etkileyici olanaklar sunan ve çoğu durumda çok sayıda kullanıcının geleneksel kamerayı evde bırakmayı ve inanılmaz fotoğraflar çekmek için yalnızca ve yalnızca iPhone’larını kullanmayı tercih etmesini sağlayan kameralarıdır. Ancak, çalışmazsa veya sorunları varsa, ki bu nadirdir, düzeltmek için izlenecek adımları bilmeniz gerekir. Bu yazıda size her şeyi anlatacağız.

iPhone kamera sorunları yaygın mı?

Yukarıda okuduğunuz gibi, iPhone kameralarıyla ciddi sorunlar yaşayan kullanıcılarla tanışmak çok yaygın değil. Lens kırılmasının ötesinde, açıkçası, kazara çarpmalar nedeniyle, lenslerin veya basit bir fotoğraf çekme işleminin iPhone kullanıcılarını rahatsız etmesi çok normal değildir.

Buna rağmen, iPhone’un kamerası veya lenslerinden herhangi biri ile izole durumlarda sorunlar ortaya çıkarması olabilir, bu sorunlar çok farklı olabilir, ancak bu yazıda olası tüm senaryolara çözümler önereceğiz, böylece bu rahatsızlıklardan herhangi birinin ortaya çıkması durumunda, bunları hızlı ve etkili bir şekilde çözebilirsiniz.

iPhone kameram çalışmıyor, sorun nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, cihazın yanlış kullanımı veya dış etkenler nedeniyle bazı iPhone birimlerinde sık olmasa da aşağıdaki rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Neyse ki, iPhone kameranızın bozulması konusunda yeterince şanssızsanız, sunabileceği olası arızaları çözmenin ve düzeltmenin farklı yolları olduğunu bilmelisiniz, bu nedenle, en azından başlangıçta, bu ölümün üretebileceği paniğe kapılmamanızı ve aşağıda önerdiğimiz çözümleri dikkate almanızı öneririz.

iphone-on-kamera-neden-calismaz 2

Kılıfları veya aksesuarları kullanmayın

iPhone’unuzda kamerayı engelleyebilecek veya mıknatıs içerebilecek herhangi bir kılıf, aksesuar veya ekran koruyucunuz varsa, bunları çıkarmak ve kameranın tekrar düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bazen bu aksesuarlar, fiziksel engelleme veya mıknatıslar nedeniyle kameranın çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle, iPhone’unuzun kamerasının yanında herhangi bir aksesuar kullanıyorsanız ve sorunları fark etmeye başlarsanız, yapmanız gereken ilk şey o aksesuarı hemen kaldırmaktır.

Bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmak önemlidir, çünkü aparatın kendisi kötü yerleştirme nedeniyle lense zarar verebilir. Ancak, bu eklentileri dikkatli ve uygun talimatlara göre kullandığınız sürece, iPhone’unuzun kamerasına zarar vermemelidirler.

Temizlik her zaman çok önemlidir

iPhone’unuzun kamera sorunu bulanık görünmesiyse, tüm lenslerini uygun şekilde temizlemeyi deneyin. Birçok durumda, iPhone kamerasını kullanmaya gittiklerinde görüntünün bulanık, hatta çok fazla nokta veya gerçeğe uymayan bir renkle göründüğünü görürler. Bu durumda, yapmanız gereken ilk şey, bu anomalinin nedeninin lensin kendisinde yattığını ekarte etmektir.

iPhone lensini temizlemek için çok dikkatli olmalısınız, çünkü belirli bir işlemi izlemezseniz ona zarar verebilir veya çizebilirsiniz. Mikrofiber bir bez kullanın ve çok nazikçe merceğin içinden geçirin, bu şekilde merceği çizebilecek herhangi bir unsur varsa, kolayca ve hepsinden önemlisi iPhone’unuzun kamerasına zarar vermeden çıkarabilirsiniz.

iphone-on-kamera-neden-calismaz 3

Uygulamanızla ilgili sorunları ortadan kaldırın

iPhone’unuzda yerel kamera uygulamasını kullanıyorsanız ve fotoğraf çekerken sorun yaşıyorsanız, hatanın nedenini daha iyi belirleyebilmeniz için şu adımları izlemenizi öneririz:

Kamera uygulamasını kapatıp yeniden açın. Bu, hatanın nedeni olarak uygulamanın kendisindeki olası geçici sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Yerel uygulama yerine üçüncü taraf bir kamera uygulaması kullanıyorsanız, bu uygulamayı kapatıp yeniden başlatarak başlayın. Sorun devam ederse, sorunun nedeninin uygulamanın kendisi olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bunu yapmak için, iPhone’unuzdaki yerel kamera uygulamasını kullanarak fotoğraf çekmeyi denemenizi öneririz.

Sorunsuz bir şekilde fotoğraf çekebiliyorsanız, hata büyük olasılıkla kullandığınız üçüncü taraf uygulamasıyla ilgilidir. Geliştiriciler genellikle yazılım güncellemeleriyle hataları düzelttiğinden, bu uygulama için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek yararlı olabilir. Sorun düzeltilmediyse, sorun çözülene kadar bu uygulamayı kullanmayı geçici olarak bırakmanız gerekebilir.

Sorun hem yerel hem de üçüncü taraf kamera uygulamalarını etkiliyorsa ve çözülmediyse, aynı kamera uygulamasını sizin, bir aile üyesinin veya bir arkadaşınızın başka bir iPhone’unda denemeyi düşünmelisiniz. Bu, sorunun belirli cihazınızla mı ilgili olduğunu yoksa daha yaygın mı olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. iPhone’unuzdaki belirli bir dahili işlem hataya neden olabilir ve bu durumda teknik destek gerekli olabilir.

iPhone’unuzu yeniden başlatın

Yukarıdaki çözümlerden hiçbirinin iPhone’unuzun kameraları üzerinde olumlu bir etkisi olmadıysa, cihazı yeniden başlatmanın zamanı gelmiştir. Cihazınızın kamerasını etkileyen sorunun, işletim sisteminin bazı işlemlerinin yakalanması veya donması nedeniyle ortaya çıkması mümkündür, bunu çözmek için iPhone’u kapatıp tekrar açmanız yeterlidir.

Mümkünse, iPhone’unuzu yeniden başlatmadan önce tüm açık uygulamaları kapatmanızı öneririz. Cihazınızı kapattıktan sonra, tekrar açmadan önce birkaç dakika geçmesini bekleyin. Bununla elde edeceğiniz şey, cihazın içinde gerçekleştirilen ve kullanıcı tarafından görülemeyen tüm işlemlerin yeniden başlatılması ve her şeyin tekrar normal şekilde çalışabilmesidir.