Bilgisayarda SSD olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bilgisayar ile ilgili satın alım yapanlar, bilgisayarda SSD olup olmadığı nasıl anlayacaklarını bilmek ister. Bir bilgisayar satın almak için verilen paranın fazla olması, telfasi olmadığından dolayı PC’nin mağaza sayfasında SSD olduğu yazılsa bile gerçekten SSD olup olmadığından emin olmayı gerektirir.

Peki en son satın aldığınız veya teknik servisten gelen bilgisayarda SSD var mı? PC’de gerçekten SSD olduğunu nasıl anlarız? Bu kılavuzda bir laptop veya masaüstü PC’de SSD olup olmadığını anlamanız için gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

Bilgisayarda SSD olmasının önemi

SSD, bir bilgi depolama aygıtıdır. Mekanik bileşenlere sahip bir HDD’den farklı olarak elektronik bileşenlerle üretilmiştir. Daha hızlıdır, sessizdir ve şoklara karşı dayanıklıdır. Bir SSD’ye sahip olmak önemlidir, çünkü çalışmak için en iyi performansa sahip ekipmanlara sahip olmak isteriz.

Performans konusunda işlemci ve RAM belleğe bakmak yeterli gibi görülse de, sabit diskte bir darboğaz varsa güçlü bileşenlere sahip olmanın pek bir önemi kalmaz. Hele ki işletim sistemi, uygulamalar ve kullanacağımız dosyalar HDD’de kuruluysa PC’nin performansı daha da kötü etkilenir.

Eğer 3D modelleme yapıyorsanız veya oyun oynuyorsanız, SSD’nin önemi daha da öne çıkıyor. Bu durumunda genellikle iyi ekipman performansı gereklidir. İşte bu nedenle SSD disklerin kullanımı zorunlu hale geliyor. Ancak sadece ofis araçlarını kullansanız bile çalışırken farkı göreceksiniz. Bu nedenle, iş veya eğitim için hangi bilgisayarı satın alacağınızı ararken bunu aklınızda bulundurun.

Bilgisayarda SSD olup olmadığını anlamanın yöntemleri

1. Sürücüleri Birleştir ve İyileştir programından kontrol edin

Windows arama kısmına “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir” yazın ve gelen programı açın. Aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada PC’deki tüm sürücüleri görebilirsiniz. Medya türü kısmında “Katı Hal Sürücüsü” yazıyorsa bunlar SSD’dir. Eğer “Sabit Disk Sürücüsü” yazıyorsa, bunlar HDD’dir.

windows suruculeri birlestir ve iyilestir

2. Görev Yöneticisi uygulamasından kontrol edin

Windows görev çubuğuna sağ tıklayın ve “Görev Yöneticisi” seçeneğini seçin veya Windows aramaya “Görev Yöneticisi” yazın. Gelen programı açın. Aşağıdaki gibi disklerin gösterildiğini ve altında SSD gibi bir ibarenin olduğunu göreceksiniz.

gorev yoneticisi ssd

3. SSD var ama görünmüyorsa

Bir özel durum ise, SSD’nin sistemde var olup da PC’de görünmemesidir. Bu durumda, “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” programını Windows aramada arayın ve girin.

Burada PC’de görülmeyen bir disk varsa görülecektir. O diski seçin ve aşağıdaki kısımda sağ tıklayıp Diski Biçimlendir seçeneğini seçip diski kullanılabilir hale getirin.

disk yonetimi

4. SSD var ama biçimlendirilemiyor

Bu durumda cihazı satın aldığınız yer ile iletişime geçmeniz gerekiyor. SSD’nin çalışması için BIOS’tan bir güncelleme yapmanız gerekecek. Size gerekli dosyaları iletecekler. Bu işlem zordur ve yapamazsanız teknik servise gitmeniz gerekebilir. Uğraşmak istemezseniz PC’yi iade etmelisiniz.