Chromebook nedir ne işe yarar?

Chromebook’un ne olduğunu ve hangi kitle için tasarlandıklarını size anlatıyoruz, böylece bunların geleneksel dizüstü bilgisayarlardan veya tabletlerden daha iyi bir alternatif olup olmadığına karar verebilirsiniz.

“Laptop”, “bilgisayar”, “tablet” ve “Macbook” bilinen kelimelerdir. Peki “Chromebook” nedir, biliyor musunuz? Bu yeni terimi cihazların sözlüğüne entegre etmenin zamanı geldi.

Chromebook nedir?

Chromebook’lar tablet veya bilgisayar olabilir, ancak onları diğerlerinden ayıran şey, Chrome işletim sistemini çalıştıracak şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Chrome yalnızca Google’ın internet tarayıcısı değildir. Temel olarak, tüm Google uygulamalarının entegre olduğu bir cihazdır. Her şey bulutta depolanıyor, bu da daha sorunsuz, hızlı, verimli ve kolay çalışmasını sağlıyor.

Örneğin, Chromebook’ta Word yerine Google Dokümanlar’a sahip olacaksınız; Excel yerine Google Elektronik Tablolar; Power Point yerine Google Slaytlar. Ve cihazınızda Google uygulamalarında yaptığınız her şey (Android veya iOS olması fark etmeksizin) dizüstü bilgisayarınızda veya tabletinizde otomatik olarak güncellenecektir.

Chromebook’lar ne işe yarar?

Chromebook’ların, eğitim, profesyonel ve kurumsal gibi çeşitli kullanım alanlarındaki farklı bilgisayar kullanıcı profillerini tatmin etmek için gerekli performansa sahip olmaları nedeniyle büyük bir potansiyele sahip. Chromebook’ların ana kitlesi tasarımcılar, oyuncular veya ağır projeler oluşturması gereken kişiler değildir. Daha ziyade kullanabilecekleri tüm uygulama yelpazesi sayesinde eğitim, ev ve iş sektörleri için bir çözüm haline geliyorlar.

Çekmecede duran eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa ve artık işe yaramadığını düşünüyorsanız, iyi haber şu ki onu bir Chromebook’a dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Chrome OS Flex veya Chromium’u yüklemek. Kurulumu gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan tek şey 64 bit işlemcili, minimum 2 GB RAM’li bir dizüstü bilgisayar ve minimum 8 GB RAM’li bir USB’dir.

Bunu neden yapmalısınız? Yalnızca cihazı yeniden kullanmanız için değil, aynı zamanda ücretsiz bir alternatiftir ve dizüstü bilgisayarınızı daha hızlı hale getirecektir.