Monitör kaç hz nerden bakılır?

Bir bilgisayar hakkında bilinmesi gereken en önemli yönlerden biri, grafik performansının nasıl olacağı veya ekranın gösterdiği görsel kalitedir. Bu nedenle, bir video düzenleyiciyseniz, profesyonel bir oyuncuysanız veya uzun saatler çalışmak için iyi bir monitöre ihtiyacınız varsa, yenileme hızına dikkat etmeniz gerekir.

Monitörde Hz ne işe yarar?

Hz (Hertz), frekans veya yenileme hızı olarak da bilinen yenileme hızının ölçü biriminden başka bir şey değildir. Bu ölçüm, bir monitörün görüntüyü bir saniyede kaç kez yenilediğini, yani görüntülediği saniyedeki kare sayısını (FPS) temsil eder.

Peki, bir monitörde Hz ne için kullanılır? Basitçe söylemek gerekirse, görüntünün o ekranda ne kadar hızlı yenilendiğini söylerler, bu nedenle örneğin 60 Hz’lik bir monitör 60 FPS görüntüleyebilirken, 144 Hz’lik bir monitör saniyede 144 kez yenilenir.

Ekranımın frekansını nasıl bilebilirim?

Monitörümün kaç Hz’e sahip olduğunu bulmanın birkaç yolu var.

Bir Windows bilgisayarınız varsa, ekranımın Hz bilgisini bulmanın yıldırım hızında bir yolu, masaüstüne sağ tıklayıp Görüntü Ayarları’na gitmektir. Bu pencereye girdikten sonra, Hz cinsinden ölçüldüğünü göreceğiniz yenileme hızı da dahil olmak üzere birkaç ilgili veriyi bulabileceğiniz Gelişmiş Ekran Ayarları seçeneğine girin.

Monitörünüzün yenileme hızını hızlı ve ücretsiz olarak kontrol etmenizi sağlayan bazı uygulamalar vardır. Vsync Tester ve UFO Test, siteye girer girmez ekranın frekansını çok kolay bir şekilde kontrol etmek için kullanabileceğiniz iki basit çevrimiçi araçtır.

Üçüncü bir yol, hangi monitörün size en uygun olduğuna henüz karar vermediyseniz, üretici tarafından yayınlanan özellikleri okumaktır.