Display Port ekran kartına mı takılır?

Dizüstü bilgisayarınızı TV’nize veya monitörünüze bağlamak istiyorsanız, genellikle bir HDMI kablosu kullanırsınız. Ancak, daha gelişmiş bir bağlantı noktası olan DisplayPort’u da kullanabilirsiniz.

Çoğu monitörde ve TV’de bir dizi farklı giriş bulunur ve PC’niz veya dizüstü bilgisayarınız da çeşitli çıkışlar kullanır. Bu farklı bağlantı arayüzlerinin tümü video sinyallerini iletmek için yapılmıştır ve DisplayPort’un da amacı bundan farksızdır.

DisplayPort, ses ve video sinyali için en çok tavsiye edilen bağlantı teknolojisidir ve 144Hz’den 4K’ya kadar veri iletebilir.

Şu anda, kullanım için en çok önerilen konektör, 1.4 sürümü sayesinde, üst düzey oyun monitörlerinde yaygın olarak kullanılan dinamik bir yenileme modu olan AMD FreeSync 8 ile uyumlu 4 Hz’de 144K ve 2K’ya kadar çözünürlükleri destekleyen DisplayPort’tur.

displayport

Display Port bağlantı noktası

DisplayPort şu anda bilgisayarlardaki en yeni görüntüleme ekipmanları için en yaygın kullanılan dijital arayüzdür. 2006 yılında VESA tarafından tanıtıldı. Bu arabirim, aynı konektör altında hem video hem de ses iletimini destekler. DisplayPort, yüksek kaliteli monitörler, ekran çözünürlükleri ve yüksek yenileme hızları için günümüzün en yüksek performanslı arayüzüdür.

HDMI 2.0 bir standart haline gelene kadar, yüksek çözünürlükler söz konusu olduğunda DisplayPort en iyisiydi ve şimdi göreceğimiz farklı teknolojiler nedeniyle hala öyle. Diyagonal olarak kesilmiş köşeli dikdörtgen bir konektör ve güç, video ve ses sinyallerini taşıyacak toplam 20 pimden oluşur. Bu konektör, saniyede 4,16 ile 2,33 Gigabit arasında iletim yapabilen bağlantı üzerinde 4 çifte kadar veriyi destekler.

displayport-pinleri

Display Port ile Ekran Kartı bağlantısı

DisplayPort şu anda HDR’yi ve 1 Hz’de 4K’ya kadar ve 8 Hz’e kadar 60K’ya kadar çözünürlükleri destekleyen 4.144 sürümündedir. DisplayPort’un bu sürümünü uygulayan ilk ekran kartı Nvidia GTX 1080 idi. Bu sürüm aynı zamanda kayıpsız dijital sinyal iletimini optimize eden Ekran Video Sıkıştırma teknolojisine sahiptir.

DisplayPort’u son derece çok yönlü bir arabirim haline getiren harika yeniliklerinden bir diğeri de USB Type-C’yi çıkış veya giriş kaynağı olarak kullanma yeteneğidir. Bu mod, DisplayPort Alternatif Modu olarak bilinir ve bunu herhangi bir adaptör olmadan yerel olarak yapabilirsiniz. Ayrıca bu teknoloji, günümüzün en hızlı seri veri iletim modu olan Thunderbolt’u destekler.

Bu arabirim tarafından uygulanan işlevlerden bir diğeri, tek bir bağlantı portu kullanarak birden fazla ekrana çıkış sağlamak için Daisy Chaining’dir. Bu, Multi-Stream Transport (MST) olarak bilinir ve bunu yalnızca kartın DisplayPort çıkışına bağlı bir Hub veya Splitter aracılığıyla yapabiliriz.