DDR6 ram nedir?

RAM bellek için DDR6 teknolojisi 2026 yılında kullanıcılara ulaşabilir. Samsung’un yol haritası, bellek modüllerindeki yeni teknolojik atılımı içeriyor. Günümüzde çoğu bilgisayar hala DDR4 RAM kullanıyor ancak DDR6 RAM yakında piyasaya çıkabilir. Bir sonraki RAM bellek standardının piyasaya sürülmesine ne kadar kaldı? Beklemeye değecek? Hangi teknik iyileştirmeleri getirecek?

Dünyanın önde gelen RAM bellek modülü üreticilerinden biri olan Samsung, Samsung Teknoloji Günü sırasında DDR6’nın yol haritasının bir parçası olduğunu resmi olarak duyurdu. Mevcut takvim korunursa, DDR6 bellekler 2026 yılında ticari olarak satışa sunulacaktır. Ancak DDR6 teknolojisi hala geliştirme aşamasındadır, bu da planlanan spesifikasyonlar olmasına rağmen bunların süreç sırasında değişebileceği anlamına gelir. Peki teknolojik sıçramanın ne gibi gelişmeler getirmesi bekleniyor?

DDR6 ram nedir?

Hız açısından DDR6 RAM’in 12.800 Mbps’ye, hız aşırtmalı modüllerde ise 17.000 Mbps’ye kadar veri aktarım hızları sağlaması bekleniyor. Yani DDR5’ten iki kat, DDR4’ten dört kat daha hızlı. Modül başına dört bellek kanalına ek olarak. Teknolojiyle ilgili olarak Samsung, DDR6’nın bazı DDR5’lerde halihazırda kullanılan MSAP sürecini kullanacağını ve verileri daha yüksek hızlarda işleyebilen daha ince devrelerin oluşturulmasına olanak sağlayacağını duyurdu.

Ancak DDR6’yı benimsemek neredeyse kesinlikle donanım altyapısının yükseltilmesini gerektirecektir. Bu, bellek modüllerini barındıracak uygun konektörler ve yuvalarla tasarlanacak yeni DDR6 uyumlu anakartların piyasaya sürülmesini de içeriyor. Ayrıca DDR6 teknolojisini desteklemek için yonga seti ve bellek denetleyicisinin yükseltilmesi de gerekebilir.

Bu bileşenler CPU ile bellek arasındaki iletişim ve veri yönetiminden sorumludur, dolayısıyla DDR6 spesifikasyonlarına uyarlanmaları gerekecektir. Bu değişiklikler lansmanı geciktirebilir veya beklememize neden olabilir.

DDR6 RAM’in fiyatı ne olacak?

DDR6 fiyatına gelince, yeni PC bileşenlerinin fiyatını tahmin etmek son yıllarda yarı iletken tedarik sorunları ve diğer ilgili sorunlar nedeniyle zorlaştı. Ancak DDR5’in piyasaya sürülmesinden elde edilen bilgiler, 32 GB orta sınıf DDR6’nın mağazalara çıktığında fiyatının 300 Euro’nun üzerinde olacağını tahmin ediyor. Umalım fiyatlar daha düşük olsun, o zamana kadar beklemek zorundayız.

Nasıl gelişebileceğine gelince, DDR5’in piyasaya sürülmesinden bu yana fiyatın önemli ölçüde dalgalandığını dikkate almak gerekir, ancak Nisan 2023’ten itibaren aynı miktarda DDR5 RAM’i 150 € gibi fiyat etiketleriyle yaklaşık yarı fiyatına bulmak mümkündür.