DDR3 ram ile DDR4 arasındaki fark

DDR3 ve DDR4, bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan iki farklı RAM türüdür. RAM teknolojisinin gelişmesi, esasen günümüz bilgisayarlarının ilk günlere göre çok daha hızlı önyükleme yapabilmesinin nedenidir.

Bununla birlikte, RAM geçici bellektir, yani bilgisayar kapandığında RAM silinir, bu nedenle kullanıcının üzerinde depolamış olabileceği tüm bilgiler silinir. Bilgisayarı kapattıktan sonra, RAM’deki tüm veriler, bir işlemin parçası olarak otomatik olarak sabit sürücüye taşınmalıdır, aksi takdirde silinecektir. Bilgisayar açıldığında, gerekli dosyalar sabit sürücüden RAM’e kopyalanır ve kapatılana kadar orada saklanır.

DDR3 ve DDR4 RAM

DDR, çift veri hızı anlamına gelir. Bir tür senkron ve dinamik rasgele erişim belleğidir (SDRAM) ve yüksek bant genişliğine sahip bir arayüze sahiptir, bu nedenle “çift veri hızı” adı verilir. DDR3 ve DDR4, iki tür DDR SDRAM’dir. İsimdeki sayılar nesillerine atıfta bulunur. DDR’nin yerini DDR2 aldı, ardından DDR3 geldi ve ardından DDR4 geldi.

DDR2’nin halefi olarak DDR3 çok daha hızlıdır, DDR4 ise DDR3’ten bile daha hızlıdır. DDR3, 800 ile 2133 MT/sn arasındaki saat hızlarını ölçebilirken, DDR4 hızları 2133 MT/sn’den başlar ve önemli ölçüde daha hızlı olan 3 MT/sn’ye kadar çıkabilir. Resmi olarak, DDR4’ün maksimum hızı yoktur veya olsa bile, programcılar henüz buna ulaşamadı.

DDR3 ve DDR4 Bellek Arasındaki Farklar

  • DDR4, DDR3’ten daha yüksek performans, daha yüksek yoğunluk, daha yüksek güvenilirlik ve diğer mimari yeniliklerin yanı sıra daha düşük güç tüketimi sunan bir DDR3 evrimidir.
  • DDR4’ün saat ve veri aktarım hızı, genellikle 2133Mhz’den 4266 MT/s’ye daha yüksekken, DDR3’ün saat ve veri aktarım hızı daha düşüktür, genellikle 1600Mhz’den 2,133MT/s’ye.
  • DDR4’ün voltajı daha düşüktür, 1,2 ila 1,35V arasında değişirken, DDR3 için belleğin hızına bağlı olarak 1,5 ila 1,65V arasındadır.

Ayrıca DDR4, önceki nesillere kıyasla daha düşük bir çalışma voltajına sahiptir. Maksimum 1.2 volt ve minimum 1.05 volt kullanırken, DDR3 maksimum 1.5 volt ve minimum 1.35 volt kullanır. DDR4 ayrıca güç tasarrufu iyileştirmelerini de artırdı. Sistem bekleme modundayken güç tüketimini azaltan yeni bir derin kapatma modu içerir. Bu düşük güç tüketimi, daha düşük çalışma voltajına ek olarak, DDR4’ün DDR3’ten daha az güç tüketmesine ve daha soğuk çalışmasına neden olur.

DDR4 ayrıca daha yüksek verimlilik ve daha iyi yonga yoğunluğu gösterir. DDR4 yongaları daha yüksek yoğunluklarda üretilir. Bu, DDR3’ün yoğunluğunun neredeyse dört katıdır. Ancak, DDR4’ten daha fazla pime sahip olma eğiliminde olduğundan, DDR4’ün yalnızca DDR3’ü destekleyen anakartlara kurulabileceğine dikkat edilmelidir.