Telefon kamerası ıslak mendille silinir mi?

Telefonun kamerasında yer alan lenslerine dikkat etmek, fotoğraflara zarar verebilecek bazı temizlik uygulamalarından kaçınmak önemlidir.

Kamera, neredeyse herkesin hemfikir olduğu gibi bir akıllı telefonun en önemli unsuru haline geldi. Fotoğraf ekipmanı sayesinde cep telefonları, onlarca yıl önce hayal edilmesi zor olan sonuçlar sunabiliyor. Telefonumuzla mümkün olan en iyi fotoğrafları seçmek istiyorsak, sensörlerin temizlenmesiyle ilgili bir dizi hususu dikkate almamız önemle tavsiye edilir.

Kirli bir lens, görüntüde bulanık etkilere neden olabilir ve belki de bir daha çekilemeyecek bir fotoğrafı mahvedebilir, bu nedenle gelecekte olası tatsızlıkları önlemek için zaman zaman temizlemeye dikkat etmek iyi bir fikir olabilir. Sensörlerin temizlenmesi söz konusu olduğunda, belirli eylemler gerçekleştirilmeli ve her şeyden önce bazılarından da kaçınılmalıdır.

Telefon kamerası nasıl temizlenir?

İçgüdüsel olduğu için, bazı kirleri tespit ettiğimiz durumlarda doğrudan kendi parmağımızı kullanmak yaygındır. Her ne kadar görünüş olarak temiz olsa bile, gerçek şu ki, durumu daha da kötüleştireceğiz, neredeyse kesinlikle lensin üzerinde zaten mevcut olan kiri yayacağız ve üzerine yağ veya vücut teri de bulaştıracağız.

Tükürük kullanmak veya hedefe üflemek de iyi bir şey değildir. Bir yandan üflerken yanlışlıkla lensin üzerine tükürük salabiliriz ve tükürüğümüzdeki asitler akıllı telefonlardaki lense uygulanan koruyucu tabakayı bozabilir.

Benzer bir şekilde, akıllı telefon kamerasını temizlerken ıslak mendil kullanmak da kamera lenslerine zarar verir.

Yukarıdakileri bilerek, akıllı telefonumuzun kameralarını temizlemek için ne yapmamız gerektiğine geçelim. Bu kombinasyonu kullanmak en iyisidir: kuru bir mikrofiber bez ve biraz su. Bezi hafifçe ıslatın ve sensörü dikkatlice temizleyin. Sudan bile daha iyi, camları temizlemek için özel bir sıvı olacaktır, çünkü bunlar inatçı yağ veya kir izlerini kolayca temizleyecek bileşenler içerir. Ancak, elimizde yoksa, su geçerli bir çözüm olabilir.