Windows çalıştır temizleme komutları

Windows’un çalışması sırasında sürekli olarak üretilen sayısız geçici dosya vardır, bu nedenle sistematik bir temizlik yapılmazsa, gereksiz dosyaların birikmesinden dolayı bilgisayarın kısa zamanda çalışmaz hale geldiğini göreceğiz.

Windows Çalıştır eylemi ile ulaşılabilecek çok sayıda Windows Çalıştır temizlemek komutu vardır. Ayrıca disk alanını boşaltmak ve gereksiz dosyaları kaldırmak için Windows, sistem arabirimi kullanılarak veya komut satırı aracılığıyla başlatılabilen Disk Temizleme aracını içerir.

Çalıştır temizleme komutları

Cleanmgr, disk alanını boşaltmak için Windows’ta bulunan bir uygulamadır. Doğrudan çalıştırılabilir, bu durumda sınırlı seçeneklere sahip bir grafik arayüz veya komut satırı aracılığıyla görüntülenir.

Başlat kutusuna veya Çalıştır komutuna CLEANMGR komutunu yazın ve ENTER tuşuna basın. Her iki durumda da, kullanıcının ne tür dosyaları silmek istediğine karar vermesi için bir pencere görüntülenecektir. Yalnızca Windows’un kısa bir ön taramada algıladığı dosya türleri görüntülenir ve kaldırılabilir.

  • CLEANMGR /sageset:X Seçenekleri ayarlar ve belleğe kaydeder.
  • CLEANMGR /sagerun:X Kaydedilmiş seçeneklerle cleanmgr komutunu çalıştırır.

Başlat kutusuna yazın veya yapıştırın, X harfini gerekli aralıktaki herhangi bir sayıyla değiştirin ve ENTER tuşuna basın.

Önceki komutta tanımlanan X moduna atanan seçenekleri seçebileceğiniz, tercih ettiğiniz kutuları işaretleyip ENTER tuşuna basabileceğiniz pencere açılacaktır.

Yer açmak için Başlat veya Çalıştır kutusuna şunu girin, X’i oluşturulan profile karşılık gelen sayıyla değiştirin ve ENTER tuşuna basın.