CMD üzerinden ağdaki bilgisayarları görme

Windows’ta CMD olarak bilinen Komut İstemi üzerinden ağdaki tüm cihazların listesine ulaşabilirsiniz. Komut İstemi, Windows’taki ağları yönetirken size yardımcı olabilir. CMD üzerinden ağdaki bilgisayarları görmeniz için ne yapmanız gerektiğini bu makale ile öğrenebilirsiniz.

Komut İstemi, NT tabanlı sistemlerde (Windows 10 veya Windows 11) MS-DOS komutlarını (16 bit .exe) ve diğerlerini komut dosyaları olarak yürütmek için kullanılan uygulamadır. Uygulama (metin modu) çok kullanıcı dostu veya sezgisel değildir, ancak yine de görevleri daha esnek ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmenize veya başka hiçbir şekilde kullanılamayan bilgi veya işlevlere erişmenize olanak tanır.

CMD’ye Başlat Menüsünden “cmd” veya “Komut İstemi” yazarak veya “Çalıştır” aracına “cmd” girerek ulaşabilirsiniz. Windows kullanıcıları için önemli bir araç olan CMD ile ağdaki PC’leri de görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

  1. Arama kutusuna CMD yazın ve menüden Yönetici Olarak Çalıştır’a tıklayın.
  2. Ağınıza bağlı cihazları görüntülemek için net view komutunu girin. Sonuç olarak ağınıza bağlı cihazların bir listesini göreceksiniz.
  3. Cihazların IP adreslerini görüntülemek için arp -a komutunu kullanabilirsiniz.
net view

Mac kullanıcıları aynı amaç için Terminal uygulamasını kullanabilir. Terminali açtıktan sonra her aygıtın LAN IP adresi ve Mac adresinin ayrıntılarını içeren bir listeyi görüntülemek için arp -a komutunu kullanabilirsiniz.

İşte bu kadar basit bir yöntemle hızlı bir şekilde ev ağındaki cihazları keşfedebilirsiniz.