iPhone pil sağlığı ne kadar sürede düşer?

iPhone pilini ne zaman değiştirmem gerekir? Apple, iPhone’ların pil sağlığının yüzde 80’in altına düşmesi durumunda pilinin değiştirilmesini önerir.

Normal şartlarda iPhone pil sağlığı, satın alınmasını takiben 2 yıl sonra yüzde 80’e düşer. Ancak 4 yıl sonra yüzde 80’e ulaşan birçok istisna durumunda olan vakalar vardır.

iPhone pil sağlığının düşmesi ne kadar sürer?

Normal bir pil, normal koşullar altında çalıştığı sürece 80 tam şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitesinin %500’ine kadarını koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Bir yıllık garanti, arızalı bir pilin değiştirilmesini içerir.

Bir iPhone’un pilinin zamanla ve kullanımla bozulması normaldir. Apple, cihaz pillerinin 80 şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitelerinin %500’ine kadarını koruyabileceğini tahmin ediyor. Ancak bu sayı, cihazın nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişebilir.

Pil durumu bir yılda ne kadar düşer?

Bataryaya takıntılı olmamanız gerektiğini, normal kullanımda, doğru şarj yaparak, cihazı her zaman güncelleyerek, bataryanın her yılda %2-3 oranında bozulabileceğini unutmamak önemlidir.

Bozulma hiçbir zaman doğrusal olmadığı için bu kesin bir hesaplama değildir, ancak üreticilerin (yalnızca Apple değil) yaklaşımı, iki yıllık kullanımda cihazın yaklaşık %80 (yılda yaklaşık %10 düşüş) olacağıdır.

iPhone pili ne zaman değiştirilmelidir?

Apple, pil kapasitesi %80 veya daha yüksek olan herhangi bir iPhone’un en iyi durumda olduğunu kabul eder. Gerçeği söylemek gerekirse, Apple’ın pil sağlığına verdiği önem o kadar fazladır ki, 1 yıllık garantisi %80 veya daha yüksek kapasiteye sahip tüm pilleri kapsar.

iPhone, %100’e ulaştığında otomatik olarak şarj olmayı durdurur, böylece pil zarar görmez. Bir iPhone ne kadar şarj edilmelidir? İyi bir cep telefonu şarj alışkanlığına sahip olmak için şarjı %40 ile %80 arasında tutması gerektiğini ortaya koyan birkaç çalışma var.

Günümüzün lityum pilleri, %0 veya %100 gibi uç noktalara ulaştıklarında yıpranmaya daha yatkındır. Güç yönetim sisteminin görevlerinden biri de cep telefonlarının pilini korumaktır.

Isı pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebileceğinden, cihazınızı 35°C’nin üzerindeki ortam sıcaklıklarına maruz bırakmaktan kaçınmanız çok önemlidir. Cihazınızı yüksek ortam sıcaklıklarında şarj etmek cihazınıza daha fazla zarar verebilir.